Wyjazd studyjny „Wsparcie dla Tworzenia Lokalnych Partnerstw ds. Wody LPW”

Koordynatorzy Dolnośląskich Partnerstw ds. Wody i doradcy wzięli udział w wyjeździe studyjnym w ramach operacji własnej SIR „Wsparcie dla Tworzenia Lokalnych Partnerstw ds. Wody LPW”, zorganizowanej 25 i 26 sierpnia przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. 

 

Zmiany klimatu na poziomie globalnym, krajowym, regionalnym, prognozowany wpływ skutków zmian klimatu na obszary wiejskie, rolnictwo i gospodarowanie wodą to tematy wykładów, których uczestnicy wysłuchali pierwszego dnia wyjazdu studyjnego.

O zmianach klimatu i kluczowych dokumentach krajowych mających wpływ na gospodarowanie wodami oraz retencję mówiła dr Sylwia Horska-Schwarz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Zieloną infrastrukturę jako działania adaptacyjne do zmian klimatu i dobre praktyki na obszarach wiejskich, przedstawił Jakub Józefczuk ze Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. Na zakończenie Krzysztof Konieczny z Politechniki Wrocławskiej zaprezentował informacje na temat rewitalizacji zbiorników wodnych na obszarach wiejskich, retencji na terenach użytkowanych rolniczo oraz wpływu zmian klimatu na siedliska i ekosystemy związane z wodami.

Drugiego dnia, uczestnicy wyjazdu odwiedzili rodzinne gospodarstwo rybackie „Ruda Żmigrodzka”, gdzie dowiedzieli się, jak można gospodarować wodą i jak wygląda retencja na stawach. Kolejnym punktem wyjazdu była miejscowość Głębowice, gdzie przedstawiciel Fundacji Przyrodniczej „pro Natura”, przedstawił dobre praktyki odtwarzania retencji w dolinie rzeki Łachy. Koordynatorzy i doradcy LPW dowiedzieli się także, jak można wykorzystać śródpolne oczka wodne i jak odtworzyć naturalną sukcesję na łąkach zalewowych w dolinie rzeki.

Ostatnim miejscem, do którego udali się uczestnicy wyjazdu był Lubiąż, w którym obejrzeli odtworzoną retencję na starorzeczu odrzańskim, w ramach projektu Inicjatyw oddolnych Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja”.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja opracowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu, organizowana w ramach operacji do realizacji w Planie Operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2020-2021. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i obszarach wiejskich województwa dolnośląskiego (SIR).

Magdalena Szymkiewicz DODR