Wyjazd studyjny Szlakiem Dobrych Smaków i Tradycji Ślężańskich


Grupa pięćdziesięciu pięciu członkiń Kół Gospodyń Wiejskich i rolników z powiatu ząbkowickiego wzięła udział w wyjeździe studyjnym w okolice góry Ślęży. Celem podróży zorganizowanej 4 lipca była wymiana doświadczeń między rolnikami prowadzącymi działalność pozarolniczą na wsi i poznanie smaku Ślężańskich produktów regionalnych i tradycyjnych.
Uczestnicy wyjazdu odwiedzili gospodarstwo rolne Stefana Szymańskiego z Rogowa Sobóckiego, w którym obejrzeli kolekcję powozów. W kolekcji gromadzonej od 30 lat znajdują się powozy, karety, bryczki i sanie, a także pojazd sportowy sulki – używany do wyścigów kłusaków, czy biały powóz Victoria Mylord, Victoria i Landolet.
Smak chleba chłopskiego mogliśmy poznać w Piekarni-Cukierni Mariana Bąkowskiego (chleb został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych) w Rogowie Sobóckim. Chleb jest produkowany na naturalnym zakwasie w formie żurku. O historii i rozwoju tej rodzinnej firmy z wielopokoleniową tradycją opowiedziała nam córka właściciela Marta Klimek, a o produkcji wyrobów piekarniczych i cukierniczych mówił jego syn - Robert Bąkowski.
Kolejnym przystankiem było łowisko i smażalnia ryb u podnóża Ślęży prowadzona przez Jacka Chmielowskiego. O powstaniu i działalności tej rodzinnej firmy opowiedziała nam córka właściciela Natalia Chmielowska. W tawernie przy stawie serwowany jest pstrąg smażony, pstrąg w cieście piwnym, smażony na kamieniu z lawy wulkanicznej i wędzony. Pstrąg ślężański jest karmiony naturalnym pokarmem występującym w stawie zasilanym wodą ze strumienia spływającego ze zboczy Ślęży.
Trasa wyjazdu studyjnego wiodła również przez mieszczący się w Sobótce Zachodniej zespół pałacowo-klasztorny z XII wieku. Jego częścią jest dawna romańska kaplica, ufundowana przez Piotra Własta dla przybyłych tu około 1121 roku augustianów. Dziś, w zabytkowych pomieszczeniach Zamku Górka znajduje się restauracja, sale bankietowe i pomieszczenia hotelowe.
Uczestnicy podróży studyjnej zwiedzili sanktuarium pod wezwaniem Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach. Zbudowana w stylu góralskim kaplica łączy elementy chrześcijańskie i pogańskie. Została wykonana z lokalnych surowców ‒ serpentynitu, granitu i drzewa. Zwieńczeniem kaplicy jest dach w kształcie gwiazdy z witrażami prezentującymi rośliny chronione z pobliskiego rezerwatu Łąka Sulistrowicka. W tym miejscu odbyła się msza św. odprawiona w naszej intencji przez ks. prałata dr Ryszarda Staszaka.
Ostatnim przystankiem w podróży był Rynek w Sobótce.

Ewa Wróbel DODR we Wrocławiu