Poprawa konkurencyjności dolnośląskich winiarzy (20-22.12.2021)

W dniach 20-22 grudnia w Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego odbyły się trzy jednodniowe szkolenia na temat „Poprawy konkurencyjności dolnośląskich winiarzy”.

Podczas pierwszego szkolenia uczestnicy zapoznali się z zagrożeniami stanu zdrowotnego plantacji w kontekście zmian w rejestrze środków ochrony roślin, biologią gatunku i epidemiologią podstawowych chorób winorośli.

Szkolenie prowadzone przez dr Janusza Mazurka z Kliniki Roślin, posiadającego szeroką wiedzę z zakresu środków ochrony roślin i nawożenia było doskonałą okazją do uzyskania przez uczestników odpowiedzi na wiele pytań.

Drugie szkolenie poprowadził Adam Pawłowski – jedyny w Polsce Master Sommelier. Tematyka dotyczyła obsługi klienta. Gospodarstwa winiarskie coraz częściej, oprócz uprawy winorośli i produkcji win, zajmują się enoturystyką. Turystyka winiarska to dziś jeden z ważniejszych elementów funkcjonowania gospodarstw winiarskich. Oznacza to budowanie relacji z klientami, edukację, promocję, ale i większe przychody. Organizacja szkolenia ułatwiła dolnośląskim winiarzom poznanie i analizę zasad profesjonalnej obsługi gości, narzędzi do komunikacji czy dobrych praktyk, które warto wdrażać we własnych gospodarstwach.

Ze względu na duże zainteresowanie, kolejne szkolenie również było prowadzone przez dr Janusza Mazurka z Kliniki Roślin. Tym razem tematem przewodnim były metody analizy chemicznej gleb i roślin w uprawie winorośli. Omówiono pozytywny i negatywny wpływ azotu na plonowanie krzewów, na procesy enologiczne w kontekście uzyskiwania właściwych parametrów sensorycznych win oraz rolę azotu w pierwszych latach uprawy winorośli. Dokonano przeglądu nawozów azotowych polecanych w uprawie winorośli.

Celem szkoleń była poprawa konkurencyjności dolnośląskich winiarzy, mająca wpływ na wyniki ekonomiczne i efekty produkcyjne dolnośląskich gospodarstw winiarskich. Kluczowe było pozyskanie przez dolnośląskich producentów wina wiedzy na temat stosowania środków ochrony roślin, w kontekście zmieniających się przepisów oraz szeroko rozumianej obsługi konsumentów.

Uczestnikami szkoleń byli właściciele winnic i winiarni, producenci zainteresowani poszerzaniem oferty gospodarstwa, osoby zainteresowane rozpoczęciem działalności winiarskiej, osoby zawodowo zainteresowane tematyką polskiego wina, a także osoby związane zawodowo z branżą winiarską i doradcy.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja opracowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu, organizowana w ramach operacji do realizacji w Planie Operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2020-2021. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i obszarach wiejskich województwa dolnośląskiego (SIR).

Izabela Michniewicz DODR