Lokalne Partnerstwo Wodne szansą racjonalnej gospodarki wodnej w powiecie średzkim – II spotkanie w ramach Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody (DPW) (15.10.2021)

 

 

Lokalne Partnerstwo Wodne szansą racjonalnej gospodarki wodnej w powiecie średzkim – II spotkanie w ramach Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody (DPW)

 

W piątek 15 października w Środzie Śląskiej odbyło się II spotkanie dotyczące projektu „Dolnośląskie Partnerstwo ds. Wody (DPW) na terenie powiatu średzkiego”, pod hasłem „Lokalne Partnerstwo Wodne szansą racjonalnej gospodarki wodnej w powiecie średzkim”. Wzięło w nim udział 30 osób.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, przedstawiciele lokalnych samorządów szczebla powiatowego i gminnego powiatu średzkiego, przedstawiciele Nadzoru Wodnego w Środzie Śląskiej, Spółek wodnych, Izby Rolniczej oraz rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich zainteresowani gospodarką wodną w swoim powiecie.

Spotkanie otworzyła Małgorzata Wierzbicka – koordynator DPW w powiecie średzkim, która przypomniała rolę Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody w pracach nad poprawą retencji w powiecie oławskim oraz przedstawiła zadania członków DPW, w pracach nad zakończeniem Wieloletniego Planu Strategicznego dla powiatu średzkiego.

Jako pierwszy wystąpił prof. dr hab. inż. Bartosz Kaźmierczak z Katedry Wodociągów i Kanalizacji Politechniki Wrocławskiej, który omówił temat monitorowania intensywności opadów, w celu zaprojektowania jak najbardziej wydajnej kanalizacji. Miałaby ona zapewnić odpowiednie odwodnienie danego terenu, w celu łagodzenia negatywnych skutków działania ekstremalnych zjawisk przyrodniczych, takich jak gwałtowne lub długotrwałe opady deszczu, prowadzące do powodzi oraz wylewu z kanalizacji.

Dr inż. Katarzyna Wartalska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Politechniki Wrocławskiej przedstawiła różne metody modelowania hydrologicznego wód opadowych jako narzędzia, które może być wykorzystywane do monitorowania zagrożeń oraz skutków działania suszy oraz powodzi w regionie.

Dr. inż. Paweł Dąbek z Katedry Kształtowania i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu omówił temat małej retencji, jej funkcję i cele. Uczestnicy zostali zapoznani z tematem teledetekcji i analiz przestrzennych, które mogą być wykorzystywane do monitorowania sytuacji hydrologicznej na danym terenie.

Na koniec dr inż. Martyna Grzegorzek z Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Wrocławskiej przedstawiła temat odnowy wody oraz upraw hydroponicznych, w kontekście racjonalnej gospodarki zasobami wodnymi. Omówiła też technologie alternatywnego pozyskiwania wody w celu jej powtórnego wykorzystania w gospodarstwach domowych oraz w rolnictwie.

Spotkanie zakończyło się dyskusją. Na listopad zaplanowano trzecie, ostatnie spotkanie Partnerstwa, podczas którego zostanie przedstawiony Wieloletni Plan Strategiczny dla powiatu średzkiego.

Operacja realizowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ‒ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).

Małgorzata Wierzbicka DODR