Drugie spotkanie w ramach projektu „Dolnośląskie Partnerstwo ds. Wody (DPW) na terenie powiatu wrocławskiego” (28.09.2021)

Drugie spotkanie w ramach projektu „Dolnośląskie Partnerstwo ds. Wody (DPW) na terenie powiatu wrocławskiego”

 

We wtorek, 28 września, we Wrocławiu odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu „Dolnośląskie Partnerstwo ds. Wody (DPW) na terenie powiatu wrocławskiego”, którego celem jest zainicjowanie współpracy pomiędzy podmiotami mającymi wpływ na gospodarkę wodną w powiecie.

W spotkaniu pod hasłem „Gospodarowanie wodą na terenie powiatu wrocławskiego. Ochrona zasobów wodnych zadaniem Lokalnego Partnerstwa ds. Wody” wzięło udział 30 osób, w tym przedstawiciele Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, Urzędu Gminy w Kobierzycach, Urzędu Gminy w Długołęce, Urzędu Gminy Czernica, Urzędu Gminy Kąty Wrocławskie, Urzędu Miejskiego w Siechnicach, Urzędu Gminy Jordanów Śląski, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a także pracownicy Ośrodków Doradztwa Rolniczego, rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich zainteresowani tematem racjonalnego gospodarowania wodą w powiecie.

Koordynator ds. operacji własnej DPW w powiecie wrocławskim – Magdalena Kuryś przedstawiła Lokalne Partnerstwo ds. Wody jako wspólny cel lokalnej społeczności – sektora rolnictwa, instytucji odpowiedzialnych za gospodarkę wodną w powiecie, samorządów lokalnych i administracji publicznej, a także wszystkich mieszkańców powiatu wrocławskiego. Zaprezentowała także korzyści z przystąpienia do Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody i zachęciła do uczestnictwa w pracach Partnerstwa.

Pierwszy z zaproszonych prelegentów – dr hab. inż. Bartosz Kaźmierczak z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej omówił wpływ zmian klimatu na potencjał wykorzystania wód opadowych w Polsce. Scharakteryzował rolę wód opadowych, jako alternatywy dla wody kanalizacyjnej, a także wpływ zanieczyszczeń na możliwość powtórnego wykorzystania wody opadowej.

Dr inż. Paweł Dąbek z Katedry Kształtowania i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przedstawił temat małej retencji, teledetekcji i analiz przestrzennych, wykorzystywanych w racjonalnym gospodarowaniu zasobami wodnymi. Zilustrował czynniki kształtujące małą retencję, a także jej funkcje i cele. Zaznaczył, jak ważną rolę pełni mała retencja, zwłaszcza na obszarach niezurbanizowanych. Prelegent przedstawił zagadnienie teledetekcji satelitarnej oraz wykorzystywania danych przestrzennych do monitorowania sytuacji hydrologicznej na danym terenie.

Dr hab. inż. Katarzyna Pawęska, profesor uczelni z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, wygłosiła wykład dotyczący naturalnych metod oczyszczania ścieków. Wymieniła formy oraz mocne i słabe strony alternatywnych sposobów oczyszczania ścieków. Omówiła zagadnienie ścieków jako źródła wody i możliwości powtórnego wykorzystania tzw. ścieków szarych.

Spotkanie zakończyła dyskusja, podczas której przedstawiciele lokalnych samorządów przedstawili pomysły na inwestycje wodne w powiecie, a także wskazali problemy mieszkańców, z którymi mierzą się na co dzień, a które dotyczą szeroko rozumianej gospodarki wodnej w powiecie.

Trzecie spotkanie w ramach projektu zaplanowano na listopad. Zostanie na nim przedstawiony Wieloletni Plan Strategiczny dla powiatu wrocławskiego, zawierający ranking najważniejszych inwestycji oraz priorytetowych działań, jakie planowane są do realizacji na terenie funkcjonowania Partnerstwa.

Operacja realizowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ‒ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).

Magdalena Kuryś DODR