Żniwa i ceny zbóż na Dolnym Śląsku (stan na 7 sierpnia 2012)

Na Dolnym Śląsku rolnicy skosili około 56% zbóż. Praktycznie zakończono już zbiory jęczmienia ozimego i rzepaku ozimego (zebrano 99%). Rolnicy nie koszą części plantacji z powodu bardzo niskich plonów.

Zbiory pszenicy ozimej są zaawansowane. Na polach pozostało jeszcze średnio 32% nie zebranego ziarna, od 29% w makroregionie legnickim i wrocławskim do 46% w makroregionie jeleniogórskim. Zbiory żyta ozimego są najbardziej zaawansowane w makroregionie legnickim. Pozostało tam jeszcze około 19% powierzchni do zebrania. Najwięcej żyta (51% powierzchni) pozostało na polach w makroregionie wałbrzyskim. Zbiór pszenicy jarej i owsa jest zaawansowany w jednej trzeciej. Kapryśna pogoda w czasie żniw krzyżuje plany wielu rolnikom, a ulewne deszcze i burze opóźniają zbiory.

Według danych zbieranych przez Powiatowe Zespoły Doradców, plony pszenicy ozime i jęczmienia ozimego są na obecnym etapie obserwacji niższe o około 7% od zeszłorocznych. Lepiej niż w ubiegłym roku plonuje natomiast żyto ozime i wszystkie gatunki zbóż jarych. Na ukończeniu jest skup rzepaku. Oferowane ceny spadły (w porównaniu z notowaniem z 1 sierpnia) ‒ cena maksymalna nie przekracza 1 900 zł za tonę. Spadła cena jęczmienia ‒ najczęściej oferowana to 710 zł za tonę. Skup zbóż jest niższy od analogicznego okresu ubiegłego roku. Sprzedaje tylko ten, kto musi ‒ pozostali rolnicy zapełniają magazyny w oczekiwaniu na wzrost cen. W związku z burzową pogodą w ostatnim tygodniu, zboże ma podwyższoną wilgotność.


Tabela. Zaawansowanie zbiorów zbóż i rzepaku na Dolnym Śląsku
Kliknij aby powiększyć

Tabela. Ceny skupu zbóż i rzepaku
Kliknij aby powiększyć

Teresa Czaja DODR we Wrocławiu