Żniwa i ceny zbóż na Dolnym Śląsku (stan na 28 sierpnia 2012)

Jakość zebranych zbóż ozimych jest w tym roku bardzo dobra. Pszenica ozima ma w większości parametry pszenicy konsumpcyjnej. Bardzo dobra jest także jakość zebranego rzepaku ozimego. Wszystkie gatunki zbóż jarych plonują w tym roku lepiej niż w ubiegłym.

Na polach Dolnego Śląska pozostało do zbioru jeszcze około tysiąca hektarów zbóż. Ponad połowa z tego to plantacje pszenżyta jarego w makroregionie legnickim i około 400 hektarów rzepaku jarego (około 150 ha w makroregionie legnickim i po 70-100 hektarów w jeleniogórskim, wałbrzyskim i wrocławskim). Około 60 ha niezebranego rzepaku ozimego jest nadal w makroregionie wrocławskim. Są to plantacje bardzo słabe, których rolnicy nie zaorali mimo wysokich strat mrozowych i gradowych. Stan większości z nich nie rokuje plonów powyżej tony z hektara. W niektórych przypadkach koszty zbioru, dosuszania i transportu mogą okazać się wyższe od wartości zebranego plonu. 

Tegoroczne średnie plony zbóż podstawowych (z mieszankami zbożowymi) w województwie będą niższe średnio o około 1 dt na hektarze od ubiegłorocznych. Największy spadek plonów, doradcy PZD szacują w pszenicy ozimej (od 0,5 dt mniej z hektara średnio w makroregionie legnickim, 3,5 dt mniej w makroregionie wrocławskim do prawie 7 dt mniej z hektara w makroregionie wałbrzyskim). Gorzej niż w zeszłym roku plonuje także jęczmień ozimy. Spadek plonów jęczmienia ozimego szacujemy średnio w województwie na około 1dt na hektarze . Największe spadki w plonach tego gatunku, średnio o 3-3,5 dt mniej z hektara niż w ubiegłym roku, obserwujemy w makroregionie wałbrzyskim i legnickim.

Spadek plonów żyta ozimego o około 3,5 dt na hektarze zaobserwowaliśmy tylko w makroregionie wałbrzyskim, ale ze względu na niewielki areał uprawy i dobre plony w pozostałych makroregionach, średni plon żyta ozimego w województwie zapowiada się nawet o ponad 2 dt na hektarze lepiej niż w zeszłym roku. Wszystkie gatunki zbóż jarych plonują w tym roku lepiej niż w ubiegłym. Pszenica jara plonuje wyżej, średnio o prawie 3 dt na hektarze. Średnie plony jęczmienia jarego z hektara mogą być wyższe o prawie 4 dt, żyta jarego nawet o ponad 6 dt na hektarze, a plony pozostałych zbóż jarych średnio o 2,5 dt wyższe niż ubiegłoroczne.. 
Na polach Dolnego Śląska pozostało już niewiele zbóż. Wstępny szacunek zbiorów zbóż podstawowych z mieszankami jest dziś bardziej optymistyczny niż na początku żniw. Zbiory zbóż podstawowych w województwie szacujemy obecnie na około 4-5% niższe od ubiegłorocznych.

Straty w oziminach nadrobiły wyższe plony i zwiększona powierzchnia zbóż jarych. Wstępne szacunki doradców PZD wskazują, że dolnośląscy rolnicy zbiorą w tym roku mniej o około 14-15% pszenicy, więcej o 4% żyta, więcej o prawie 30% jęczmienia, więcej o 18% owsa oraz o około 10%, pszenżyta z mieszankami zbożowymi. Pomimo wysokich plonów rzepaku ozimego i wyjątkowo dobrych plonów rzepaku jarego, wobec znacznego zmniejszenia powierzchni, zbiory rzepaku (ozimego i jarego łącznie) w województwie będą znacznie niższe od ubiegłorocznych zbiorów.

Ceny skupu rzepaku utrzymują się na stałym poziomie w porównaniu z poprzednim tygodniem. Najczęściej oferowana cena to 1 900 zł/t, maksymalnie możemy otrzymać 2140 zł/t. Tendencję spadkową w cenach skupu obserwujemy w jęczmieniu konsumpcyjnym. Obecnie za tonę jęczmienia konsumpcyjnego można dostać maksymalnie 800 zł netto (w ubiegłym tygodniu było to 840 zł, spadek o 5%), najczęściej oferowana cena spadła o 7% i wynosi 743,75 zł/t. Za jęczmień paszowy otrzymamy maksymalnie 780 zł/t, o 4% mniej niż przed tygodniem, jednak najczęściej oferowana cena pozostała bez zmian i wynosi nadal 700 zł/t. Nieznaczne tendencje spadkowe obserwujemy w cenach skupu pszenic. Najczęściej oferowane ceny pszenicy paszowej to 840,94 zł/t i jest to 1% poniżej ceny z zeszłego tygodnia, o 3% spadła także cena minimalna, wynosi obecnie 740 zł/t . Cena maksymalna pszenicy konsumpcyjnej pozostaje na tym samym poziomie co tydzień wcześniej ‒ 980 zł/t, cena oferowana minimalna to 785 zł/t, natomiast cena najczęściej oferowana wynosi 890 zł/t i jest to mniej o 1% w stosunku do poprzedniego notowania. Ceny skupu wszystkich zbóż są jednak nieco wyższe od cen z analogicznego okresu w ubiegłym roku.



Tabela. Zaawansowanie zbiorów zbóż i rzepaku na Dolnym Śląsku
Kliknij aby powiększyć

Tabela. Ceny skupu zbóż i rzepaku
Kliknij aby powiększyć

Informację przygotowały Regina Hołda i Sylwia Kędzierska DODR we Wrocławiu