Żniwa i ceny zbóż na Dolnym Śląsku (stan na 14 sierpnia 2012)

Na Dolnym Śląsku rolnicy skosili około 72% zbóż. Całkowicie zakończone zostały zbiory jęczmienia ozimego i rzepaku ozimego. Do zbioru pozostało zaledwie 40 ha jęczmienia ozimego w makroregionie wałbrzyskim i po około 200 ha rzepaku ozimego we wrocławskim i wałbrzyskim. Według naszych szacunków, plony jęczmienia ozimego będą w tym roku o około 5% niższe od ubiegłorocznych, natomiast plony rzepaku ozimego w województwie mogą być wyższe o około 7% - 8% od ubiegłołorocznych. 

Rozpoczął się zbiór rzepaku jarego. W makroregionie wrocławskim zebrano już prawie połowę. Niestety rzepak jary w tym makroregionie w tym roku plonuje wyjątkowo nisko. Na obecnym etapie zbioru plony nie przekraczają 1,7 tony z hektara i są o prawie 25% niższe od plonów rzepaku ozimego. Nieco lepiej plonuje rzepak jary w makroregionie wałbrzyskim, bo na poziomie około 2 ton z hektara. Wyjątkową sytuację w początkowej fazie zbiorów (około 1/3) obserwujemy w makroregionach legnickim i jeleniogórskim. Tam plony rzepaku jarego są tylko o 1 do 2 dt niższe od plonów rzepaku ozimego. 

Kończą się zbiory pszenicy ozimej. Najwięcej, bo prawie 30% zostało jej jeszcze na polach w makroregionie wrocławskim. Na obecnym etapie zbiorów, szacunkowe plony pszenicy ozimej są słabsze o 6% od ubiegłorocznych. Najlepiej plonuje pszenica ozima w makroregionie legnickim, najgorzej we wrocławskim. Różnica między wartościami średnimi wynosi ponad 10%.

Dobiegają końca zbiory żyta ozimego. Najwięcej żyta (ponad 4 tysiące hektarów) zostało jeszcze na polach w makroregionie wrocławskim. Żyto ozime plonuje w tym roku o około 10% lepiej niż rok temu. Najlepiej w makroregionie świdnickim, najgorzej we wrocławskim. Różnica między wartościami średnimi wynosi około 20%.

Zbiór pszenicy jarej, owsa i mieszanek jarych jest zaawansowany w 50-60%. Wstępne szacunki wskazują, że średnie plony zbóż jarych będą w tym roku w województwie o od 5 do nawet 15% wyższe od ubiegłorocznych. Największe zwyżki (prawie 15%) obserwujemy w plonach jęczmienia jarego i jarych mieszanek zbożowych. 

Zmienna pogoda w czasie żniw nie sprzyja żniwiarzom, ulewne deszcze i burze opóźniają zbiory, zwłaszcza w makroregionie wrocławskim. Wiele podmiotów skupowych zakończyło już skup rzepaku. Ceny skupu rzepaku po ubiegłotygodniowej obniżce ruszyły w górę, dziś cena maksymalna to 2 140 zł/t. Najczęściej oferowana cena jęczmienia konsumpcyjnego spadła i wynosi obecnie 800 zł/t, maksymalnie można uzyskać 840 zł za tonę. Nieznacznie spadła także cena jęczmienia paszowego ‒ najczęściej oferowana w województwie to 700 zł/t. Obserwujemy także niewielki spadek ceny pszenicy paszowej. Najwyższa cena to 899 zł/t, a najczęściej oferowana to 850 zł/t. Cena pszenicy konsumpcyjnej pozostaje na tym samym poziomie co tydzień wcześniej ‒ najczęściej oferowana jest 900 zł/t.



Tabela. Zaawansowanie zbiorów zbóż i rzepaku na Dolnym Śląsku
Kliknij aby powiększyć

Tabela. Ceny skupu zbóż i rzepaku
Kliknij aby powiększyć

Regina Hołda i Sylwia Kędzierska DODR we Wrocławiu