Zmiany w systemie wsparcia bezpośredniego na 2012 rok

Planowane na 2012 rok zmiany w systemie wsparcia bezpośredniego wynikają, w szczególności, z modyfikacji realizowanego w Polsce programu wsparcia specjalnego oraz z konieczności do stosowania przepisów krajowych do przepisów wspólnotowych.

• Program wsparcia specjalnego
 W ramach zmian w programie wsparcia specjalnego wprowadzanych na 2012 rok przewiduje się uruchomienie płatności do tytoniu, której celem jest poprawa jakości produkowanego w kraju surowca tytoniowego. Pomoc będzie kierowana do rolników uprawiających tytoń wysokiej jakości w rejonach uprawy tytoniu, którzy zawarli umowy indywidualne lub za pośrednictwem grup producentów, na uprawę tytoniu z zatwierdzonymi pierwszymi przetwórcami surowca tytoniowego.
Płatność do tytoniu będzie realizowana w latach 2012-2013. Wysokość pomocy przekroczy rocznie 29 mln euro, z czego prawie 18,6 mln euro (64%) zostanie przeznaczone na wsparcie do tytoniu typu Virginia, ponad 8,4 mln euro (29%) – na wsparcie do tytoniu typu Burley i ponad 2 mln euro (7%) – na wsparcie do tytoni ciemnych. W sytuacji zakwalifikowania do programu szacowanych ilości tytoniu, tj. 9,5 tys. ton tytoniu typu Virginia, 3,9 tys. ton tytoniu typu Burley i 2,4 tys. ton tytoni ciemnych, średnie stawki płatności wyniosą 1,96 euro/kg dla tytoniu typu Virginia, 2,16 euro/kg tytoniu dla typu Burley i 0,85 euro/kg dla tytoni ciemnych.
Środki finansowe, wydzielone na wsparcie w danej grupie odmian tytoniu, będą dzielone pomiędzy rolników proporcjonalnie do udziału wartości sprzedaży surowca dostarczonego przez danego rolnika w wartości sprzedaży wszystkich partii, w danej grupie odmian tytoniu. Takie podejście oznacza powiązanie płatności z ilością dostarczonego surowca i jego ceną jednostkową, co umożliwia realizację celu płatności, którym jest poprawa jakości produkowanego surowca. Cena sprzedaży odzwierciedla bowiem jakość dostarczonego surowca.
Wysokość płatności do tytoniu przysługującej danemu rolnikowi będzie obliczana jako suma płatności przyznanych do poszczególnych partii tytoniu dostarczonych przez rolnika do zatwierdzonego punktu odbioru surowca tytoniowego.
W programie wsparcia specjalnego wprowadzono ponadto zmiany w odniesieniu do już realizowanych mechanizmów pomocowych. Najważniejsza zmiana polega na zwiększeniu puli środków przeznaczonych na poszczególne formy wsparcia. Kwotę przeznaczoną na specjalną płatność obszarową zwiększono o 19,2 mln euro (do 30 mln euro). Dzięki temu stawka tej płatności, która dotychczas wynosiła ok. 50 euro/ha, może znacząco wzrosnąć. Środki przeznaczone na płatność do krów powiększono o 17,1 mln euro (do 45,6 mln euro). Maksymalna stawka tej płatności wynosi 142,5 euro/szt. Natomiast kwotę przeznaczoną na płatność do owiec zwiększono o ponad 0,4 mln euro (do 1,923 euro, a maksymalna stawka tej płatności wynosi 30 euro/szt.
Poza zwiększeniem wysokości środków przeznaczonych na realizację poszczególnych płatności, wprowadzono zmianę, polegającą na rozszerzeniu zakresu terytorialnego stosowania wsparcia specjalnego do owiec. Od 2012 r. płatność ta będzie realizowana również w województwie łódzkim oraz województwie świętokrzyskim.

• Płatność do owoców miękkich
W 2012 roku zostanie uruchomiona oddzielna płatność do owoców miękkich. Zastąpi ona tzw. przejściową płatność z tytułu owoców miękkich, która zgodnie z przepisami wspólnotowymi, mogła być stosowana do 31 grudnia 2011 roku. Nowa płatność będzie przysługiwała do powierzchni upraw malin i truskawek z okresu referencyjnego, tj. do powierzchni, do której przyznano przejściowe płatności do owoców miękkich za rok 2008. Oddzielna płatność do owoców miękkich będzie mogła zostać przyznana również w przypadku, gdy przejściową płatność z tytułu owoców miękkich za 2008 rok przyznano małżonkowi rolnika, spadkodawcy rolnika (lub spadkodawcy małżonka rolnika), poprzednikowi rolnika albo przekazującemu gospodarstwo rolne w związku z wypłacaną rentą strukturalną, emeryturą lub rentą rolniczą z ubezpieczenia społecznego rolników. Warunki przyznania oddzielnej płatności do owoców miękkich, w takich przypadkach, będą analogiczne do warunków przyznania płatności o podobnej do niej konstrukcji (tj. płatności cukrowej i płatności do pomidorów).
Na oddzielną płatność do owoców miękkich będzie przeznaczone corocznie ponad 11 mln euro z budżetu unijnego. Dodatkowo, w 2012 roku, Polska może przyznać krajową pomoc do owoców miękkich, jednakże całkowita kwota pomocy wspólnotowej i krajowej nie może przekroczyć pułapu wynoszącego 19,2 mln euro.

Biuletyn Informacyjny MRiRW 11-12/2011
Departament Płatności Bezpośrednich

Stawki dopłat 2011 (PDF)