Wyjazd studyjny V Targi Naturalnej Żywności Natura Food i I Targi Ekologicznego Stylu Życia beECO

Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca

Trzydziestu właścicieli gospodarstw agroturystycznych z Dolnego Śląska rolników, producentów produktów regionalnych i tradycyjnych wzięło udział w wyjeździe studyjnym na V Targi Naturalnej Żywności Natura Food i I Targi Ekologicznego Stylu Życia beECO do Łodzi.
Członkowie i przyszli członkowie Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego od 12 do 14 października porównywali swoje doświadczenia w zakresie promowania żywności i turystyki wiejskiej z kolegami z województwa łódzkiego.
Wyjazd został zorganizowany przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Pierwszym przystankiem była wizyta w Stowarzyszeniu Agro-Aves Gajewniki. Stajnia Gajewniki znajduje się około 40 km od Łodzi. Dwie murowane stajnie są przeznaczone dla koni zaprzęgowych i do skoków, a trzecia to 78 boksów dla koni hodowlanych, pensjonatowych. Powierzchna jaką zajmuje to ponad 30 hektarów zieleni, trzy stawy rybne, lasy, kryta ujeżdżalnia oraz rozprężalnia i parkur piaskowy.
Kolejnym etapem podróży było spotkanie z właścicielem Zakładu Przetwórstwa Mięsno-Wędliniarskiego w Felinowie Jackiem Podgórniakiem. Opowiadał on o swojej działalności, produktach wytwarzanych tradycyjnymi metodami, nagrodach jakie otrzymał i planach na przyszłość. Goście próbowali między innymi tym kiełbasy felinowskiej, która została zgłoszona na Listę Produktów Tradycyjnych do Marszałka Województwa Łódzkiego.
Drugi dzień wyjazdu obfitował w regionalne i tradycyjne smaki, podczas zwiedzania V Targów Naturalnej Żywności Natura Food. Na targach nie zabrakło stoiska Dolnego Śląska promującego regionalne specjały – miody, kozie sery, soki tłoczone na zimno, likiery karkonoskie i grykę.
Po raz pierwszy w tym roku Targom Natura Food towarzyszyły I Targi Ekologicznego Stylu Życia beECO, na których prezentowano ekologiczne wyroby i produkty.
W niedzielny poranek 14 października, Grażyna Wiatr oprowadziła uczestników po Wiatrowym Sadzie, położonym na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Siedemnastohektarowe gospodarstwo sadownicze zajmuje się tłoczeniem soków z owoców i warzyw. Sok jabłkowy z Kałęczewa został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych.
Na zakończenie imprezy uczestnicy wysłuchali wykładu na temat dziedzictwa kulturowego, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dmosińskiej w Nagawkach Marii Sadzewicz – Nowak.
Żywy Skansen ‒ Centrum Folkloru Polskiego w Nagawkach to niezwykłe miejsce w centrum Polski, usytuowane na ponad dwóch hektarach malowniczo ukształtowanego terenu, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością. Dodatkową atrakcją był występ zespołu Mrożanie. Zespół prezentuje swoim widzom program artystyczny na bazie polskiego i słowiańskiego folkloru. Jako jedyna grupa w Polsce gra na drewnianych rosyjskich łyżkach.

Izabela Michniewicz DODR we Wrocławiu

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 i budżetu państwa.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi