WYJAZD STUDYJNY. Produkty regionalne i tradycyjne szansą rozwoju wsi dolnośląskiej


Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Trzydziestu dolnośląskich producentów produktów regionalnych i tradycyjnych, w tym członkowie i przyszli członkowie Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego wzięło udział w wyjeździe studyjnym do Małopolski.

Wyjazd został zorganizowany między 6. a 8. maja przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Celem wyjazdu Produkty regionalne i tradycyjne szansą rozwoju wsi dolnośląskiej, była wymiana doświadczeń związanych z promocją żywności między dolnośląskimi a małopolskimi producentami.
W pierwszym dniu Prezes Slow Food Polska dr Jacek Szklarek, przedstawił małopolskie produkty regionalne objęte systemami jakości żywności. Opowiedział również o specyfice kulinarnej regionów, która jest ważnym elementem promocji. W kolejnej części wykładu poszukiwał odpowiedzi na pytanie – dlaczego produkty regionalne robią karierę? W drugiej części dnia, Elżbieta Dziasek z krakowskiego oddziału Centrum Doradztwa Rolniczego mówiła na temat produktów wysokiej jakości, ich smaku, bogactwie i tradycji. Dolnośląscy producenci opowiadali o swoich produktami, przedstawiali swoją działalności i plany na przyszłość.
Zdobytą wiedzę uczestnicy mogli zweryfikować w praktyce, choćby w restauracji Wesele, która zaserwowała danie regionalne, czyli Maczankę krakowską. Karczma u Borzanka ugościła uczestników Jagnięciną Podhalańską wpisaną do rejestru, jako Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz potrawami wpisanymi na Listę Produktów Tradycyjnych, czyli Kwaśnicą i Lodami Nowotarskimi. Restauracja leży na szlaku Małopolskiej Trasy Smakoszy i posiada Certyfikat Regionalnych Karczm w Małopolsce. To klasyczny przykład promocji regionu przy wykorzystaniu tradycji i regionalnych smaków.
Podczas wyjazdu uczestnicy mieli okazję odwiedzić sześciu producentów wytwarzających tradycyjnymi metodami wyroby wędliniarskie, cukiernicze, pieczywo, nabiał, soki oraz produkty ziołowe. Były to spotkania dolnośląskich producentów z właścicielami firm z Małopolski, którym towarzyszyły dyskusje, rozmowy oraz degustacje małopolskich produktów regionalnych wysokiej jakości, wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych lub objętych ochroną unijną, nagradzanych w wielu konkursach kulinarnych. Produkty te są charakterystyczne dla regionu i stanowią o jego atrakcyjności i niepowtarzalności.
Dolnoślązacy odwiedzili tłocznię soków Maurer. W Czorsztynie Barbara i Andrzej Mikołajewiczowie zaprezentowali produkty ziołowe z własnej uprawy. Gospodarstwo leży na szlaku Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami, który tworzą 22 obiekty agroturystyczne, wybrane spośród licznych gospodarstw agroturystycznych z Małopolski, specjalizujące się w uprawie i wykorzystaniu ziół. Pogoda umożliwiła wizytę w Bacówce na Hali Majerz, gdzie odbył się pokaz wytwarzania owczych serów ‒ oscypków, bundzu, a także żentycy. Antoni Madej ‒ pomysłodawca i producent Chleba Prądnickiego, wpisanego do rejestru oznaczeń unijnych jako Chronione Oznaczenie Geograficzne, powitał uczestników 4,5 kilogramowymi bochnami chleba i opowiedział o swojej pasji i zaangażowaniu w promocję regionu. Dolnośląscy producenci spotkali się także ze Stanisławem Mądrym, autorem Kiełbasy Lisieckiej, również wpisanej na listę unijną jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Produktem, charakterystycznym dla Małopolski są Ciasteczka z Krakowa. Sprawdzone receptury i ręcznie formowanie nadaje ciasteczkom niepowtarzalny charakter.

Małopolska to region o bogatych tradycjach kulturowych a tym samym kulinarnych. Na Listę Produktów Tradycyjnych wpisano 76 małopolskich produktów, a w systemie geograficznych oznaczeń unijnych znalazło się ich aż 11. Wizyty studyjne umożliwiają więc wymianę doświadczeń w zakresie realizacji przedsięwzięć związanych z produkcją i promocją żywności wysokiej jakości.

Izabela Michniewicz DODR we Wrocławiu

 

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 i budżetu państwa.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi