Wybrane problemy integrowanej ochrony zbóż jarych i ozimych w warunkach południowo-zachodnich rejonów Polski - relacja

Zmiany legislacyjne w zakresie stosowania środków ochrony roślin, problemy ograniczania zachwaszczenia w uprawie zbóż oraz ochrona zbóż przed chorobami i szkodnikami to tylko niektóre tematy omawiane na szkoleniu dotyczącym Wybranych problemów integrowanej ochrony zbóż jarych i ozimych w warunkach południowo-zachodnich rejonów Polski. Spotkanie odbyło się we wtorek 12 marca, w siedzibie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Organizatorami szkolenia był Instytut Ochrony Roślin ‒ Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu oraz DODR we Wrocławiu. W szkoleniu uczestniczyli rolnicy i doradcy, a także przedstawiciele Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

W programie umieszczono pięć wystąpień zaprezentowanych przez specjalistów zajmujących się na co dzień z problemami związanymi z integrowaną ochroną roślin.
Jako pierwszy głos zabrał dr Stefan Wolny z Zakładu Upowszechniania, Szkoleń i Współpracy z Zagranicą IOR – PIB, który omówił zmiany legislacyjne w zakresie stosowania środków ochrony roślin z uwzględnieniem zasad integrowanej ochrony roślin. Problem ograniczenia zachwaszczenia oraz integrowanej ochrony zbóż przed chorobami i szkodnikami przedstawili kolejno dr hab. Marek Urban z Terenowej Stacji doświadczalnej IOR –PIB w Trzebnicy oraz dr Barbara Krzyzińska i dr Agnieszką Mączyńska z Zakładu Badania Skuteczności Środków Ochrony Roślin IOR – PIB Oddział Sośnicowice. Z kolei temat dotyczący podstaw teoretycznego i praktycznego łącznego stosowania agrochemikaliów i fałszerstwa środków ochrony roślin omówił Stanisław Stobiecki z Oddziału IOR – PIB w Sośnicowicach.

Małgorzata Stempniak DODR we Wrocławiu