Wizyta studyjna przedstawicieli branży ekologicznej z Czech, Niemiec i Polski

Rolnicy, przetwórcy i przedstawiciele administracji związani z branżą ekologiczną z Czech, Niemiec i Polski wzięli udział w wyjeździe studyjnym zorganizowanym przez DODR we Wrocławiu na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Program trzydniowego wyjazdu, od 14-16 października, obejmował zwiedzanie firmy Jantoń w Dobroniu, produkującej m.in. ekologiczne wino z aronii, uczestnictwo w targach Natura Food 2011 najważniejszej imprezie branży produktów tradycyjnych i ekologicznych w Polsce oraz wizyty w gospodarstwach ekologicznych w okolicach Jeleniej Góry.
Uczestnicy wyjazdu z uwagą oglądali linie produkcyjne, odwiedzili laboratorium zakładowe firmy Jantoń, a także próbowali wina Aronica z certyfikatem ekologicznym, produkowanego na bazie soku z aronii pochodzącej z ekologicznych upraw.
W drugim dniu, na targach Natura Food uczestnicy wyjazdu m.in. odwiedzili stoisko Dolnego Śląska, gdzie swoje produkty wystawiali producenci żywności tradycyjnej i ekologicznej z naszego regionu, a także uczestniczyli w ogólnopolskim seminarium na temat rolnictwa wysokiej jakości, podczas którego omówiono zagadnienia dotyczące rolnictwa ekologicznego w świetle reformy WPR po roku 2013.
Podczas targów wręczono nagrody laureatom krajowego etapu konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne, organizowanego przez ośrodki doradztwa rolniczego we współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu. Zgłoszone gospodarstwa ekologiczne oceniano w dwóch kategoriach: „ekologia-środowisko” i „ekologiczne gospodarstwo towarowe”. Uczestnicy podróży studyjnej mieli okazję kibicować laureatom z Dolnego Śląska  Helenie i Robertowi Pokrzywom z Różanej k. Mieroszowa oraz Jackowi Manke z Wójtówka k. Lądka Zdroju. Laureaci zostali uhonorowani statuetkami i dyplomami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zwiedzając ponad 100 stoisk targowych, goście z Czech i Niemiec mieli okazję zapoznać się z bogatą ofertą polskich produktów naturalnych. Nawiązali też wiele kontaktów handlowych. W ostatnim dniu wizyty zaproszeni goście odwiedzili dolnośląskie gospodarstwa ekologiczne powiatu jeleniogórskiego: gospodarstwo Agaty Kowal-Ruschil „Kowalowe Skały” z Wrzeszczyna k. Jeleniej Góry, prowadzące chów zapomnianej już rasy owiec szara rogata wrzosówka luneburska i chów danieli oraz ekologiczne gospodarstwo towarowe Stanisława Chomy z Rybnicy k. Jeleniej Góry, laureata konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w 2010 roku, który z powodzeniem rozwija swoją produkcję rolniczą.
Wizyta studyjna gości z Czech, Niemiec i Polski zakończyła się poczęstunkiem i występem zespołu ludowego „Rybniczanki”, który zachwycił naszych gości.

 

Grażyna Norbert DODR we Wrocławiu