Warsztaty dla rolników w ramach projektu Baltic Deal


Najlepsze praktyki rolnicze ograniczające skażenie wód składnikami nawozowymi to tytuł warsztatów zorganizowanych w środę i czwartek, 24 i 25 października 2012 roku w Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu Baltic Deal.
W pierwszym dniu uczestnicy wysłuchali wykładów na temat zanieczyszczenia wód Polski substancjami biogenicznymi (z uwzględnieniem wpływu rolnictwa, racjonalnego nawożenia pól, zasad prowadzenia uproszczonej uprawy gleby oraz rolnictwa precyzyjnego). Omówiono również bilans składników pokarmowych w gospodarstwie oraz gospodarowanie nawozami naturalnymi. Wykłady były prowadzone przez prof. Zofię Spiak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przedstawiciela Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Mariana Dziewanowskiego, Wiceprezesa Zarządu PPHU Arenda z Charbielina dr Jarosława Grocholskiego (Arenda prowadzi od lat gospodarstwo rolne stosujące zasady rolnictwa precyzyjnego) oraz doradców z DODR we Wrocławiu.
W drugim dniu odbyły się zajęcia terenowe. Uczestnicy warsztatów udali się do Samotworu k. Wrocławia do gospodarstwa zdobywcy tytułu Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego Mariana Raka.
Gospodarstwo należy do sieci gospodarstw demonstracyjnych Baltic Deal i jest jednym z trzech dolnośląskich gospodarstw uczestniczących w tym projekcie. Rolnik przykłada ogromną wagę do zachowania i powiększania bioróżnorodności. Mimo, iż w gospodarstwie prowadzona jest intensywna produkcja rolna, Marian Rak przedkłada dobro przyrody nad osiągany zysk. Każdy kawałek trudny do uprawy, został obsadzony drzewami i krzewami stanowiącymi ostoję przyrody. Od lat utrzymywane są strefy buforowe, miedze śródpolne oraz żywopłoty na granicy pól uprawnych. Obrzeża pól, szczególnie przy ruchliwych drogach, zostały obsadzone drzewami. Marzeniem Mariana Raka jest, aby wśród mieszkańców obszarów wiejskich znalazło się jak najwięcej jego naśladowców.

Urszula Bogusiewicz
Ewa Grzyś
DODR we Wrocławiu