VII Jarmark Tkaczy Śląskich i Kwiatu Lnu „Z Lnem w Europie”

Ekologiczne sery, śmietana, chleby i soki, wyroby rękodzielnicze, miody, warsztaty tkackie czy konkursy, to tylko niektóre z atrakcji, które czekały w sobotę i niedzielę 20 i 21 sierpnia na gości VII Jarmarku Tkaczy Śląskich i Kwiatu Lnu „Z Lnem w Europie”. Jarmark rozpoczął się paradą przedstawicieli wsi powiatu kamiennogórskiego, ubranych w historyczne stroje. Pochód ruszył spod Domków Tkaczy Śląskich.
Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu był współorganizatorem imprezy. W Jarmarku uczestniczyły gospodarstwa ekologiczne, które przygotowały wyroby z mleka koziego i krowiego, ekologiczne warzywa, chleby, przetwory warzywne i soki. Nie zabrakło także pszczelarzy oferujących miody i wyroby z wosku. Na stoiskach z rękodziełem można było podziwiać i kupować płaskorzeźby, haftowane obrazy i serwety, biżuterię, wycinanki, wyroby z siana i słomy, torby, liściaki (obrazy z liści) czy zdrowotne poduszki z ziołami.
W czasie Jarmarku przeprowadzono liczne konkursy. W konkursie na najładniejszy strój w paradzie, pierwsze miejsce zajęła grupa żniwna z Chełmska Śląskiego, drugie zespół „Krasnale” z Kochanowa, a trzecie Zdzisława Antas z Krzeszowa.
W konkursie na najładniejsze stoisko ekologiczne, pierwsze miejsce zdobyło gospodarstwo ekologiczne Krystyny i Roberta Wagnerów „Wagnerówka” z Lubnowa, drugie „Wańczykówka” należąca do Lucyny i Sylwestra Wańczyków z Krzeszowa, trzecie miejsce zajęło gospodarstwo ekologiczne Bożeny Sokołowskiej „Kozia Łąka” z Łomnicy.
Z kolei, w konkursie na najlepszy produkt ekologiczny zwyciężył ser kozi dojrzewający z czarnuszką z gospodarstwa „Kozia Łąka”, drugie miejsce zajął patison z bazylią z gospodarstwa „Wagnerówka”, a trzecie gołda farmerska z kozieradką z gospodarstwa „Wańczykówka”.
W konkursie na najciekawsze rękodzieło ludowe pierwsze miejsce przyznano wycinance łowickiej Bronisława Lewickiego, drugie miejsce „liściakom” Barbary Sokołowskiej, trzecie miejsce przypadło Marii Pękali, za płaskorzeźbę kamiennogórskiego ratusza.
W dziecięcych konkursach plastycznych, w pierwszym i drugim dniu Jarmarku, nagrodzono wszystkie dzieci malujące ekologię na papierze i Chełmsko Śląskie na płótnie.
W drugim dniu Jarmarku, podczas konkursu gołębi pocztowych, w niebo wzbiło się jednocześnie 400 ptaków. Konkursowym hitem okazały się zawody w dojeniu kozy, przeprowadzono też konkurs wicia wianków, poetycki, prezentacji wsi, regionalnych pamiątek i kulinarny. W konkursie na prezentację wsi, stoiska przygotowało 8 miejscowości zrzeszonych w Lokalnej Grupie Działania „Kwiat Lnu”. Wygrała prezentacja Sokołowska w gminie Mieroszów. Najlepszą pamiątką z regionu okazał się lniany woreczek ręcznie malowany przez Teresę Sobalę, a „Optymiści Krzeszowscy” zwyciężyli w konkursie kulinarnym.
Gościom Jarmarku towarzyszyły występy zespołów ludowych „Wrzos”, „Grzędowianki”, „Zgoda”, „Skrzyńczanki”, „Lądeckie Wiolinki”, „Karkonosze”, „Kwiatuszki lnu”, czy dzieci z Ogniska Muzycznego w Kamiennej Górze, można było także obejrzeć wybory Miss Ziemi Kamiennogórskiej.

 

Katarzyna Banaś PZD Kamienna Góra