Święto Mleka w Kamiennej Górze

Wypuszczenie czterech tysięcy gołębi pocztowych rozpoczęło drugą edycję Święta Mleka - Ziemia Kamiennogórska Kraina Mlekiem Płynąca. Impreza promująca mleczarstwo w powiecie kamiennogórskim odbyła się w sobotę 1 września w Kamiennej Górze.
Podczas imprezy można było zwiedzić Kamiennogórską Drogę Mleczną, czyli drogę powstawania produktów z mleka, od zwierząt, które dają mleko począwszy aż do powstania produktu końcowego.
Dzieci i dorośli oglądali i karmili zwierzęta, w przeznaczonym dla nich ogródku. Miejsca, gdzie znajdowały się atrakcje dla odwiedzających zostały oznaczone jako planety.
Na planecie rękodzieła ludowego, rękodzielnicy prezentowali haftowane obrazy, serwety, patchwork, biżuterię i szkło artystyczne. Była także planeta rozrywki ‒ scena, na której występowały zespoły ludowe i młodzieżowe oraz wystawiono spektakl dla dzieci. Dzieci odwiedzały również planetę dziecka, gdzie mogły wziąć udział w konkursie plastycznym pod hasłem Skąd się Bierze Mleko. Na planecie smaku można było spróbować mlecznych produktów z lokalnej mleczarni KaMos i od ekologicznych wytwórców, którzy przygotowali wyroby z koziego i krowiego mleka ‒ sery twarde, białe, masło, śmietanę, ekologiczne warzywa, chleby, przetwory warzywne i soki.
Na Święto przybyło również kilkunastu pszczelarzy, którzy sprzedawali miody o różnych smakach, figurki i świece z wosku pszczelego, pyłek kwiatowy, propolis, miód pitny oraz potrawy z miodem.
Na Święto Mleka licznie przybyły firmy świadczące usługi dla rolnictwa. Szczególnym zainteresowaniem dzieci cieszyły się duże ciągniki rolnicze i małe kosiark.
Najpopularniejsza wśród zwiedzających była planeta techniki i tradycji z wystawą starego sprzętu do wytwarzania produktów mlecznych, obecnych niegdyś w każdym wiejskim domu i świeżym mlekiem o zawartości 4,2% tłuszczu.
Podczas imprezy zorganizowano liczne konkursy - na Bezabawkę, Sztukę Recyklingu, na Najciekawsze Stoisko, Najsmaczniejszy Sernik, Muczenie, Picie Mleka przez Słomkę, Dojenie Krowy, Plastyczny. Rozstrzygnięty został także konkurs filmowy Nasza Wieś.
Na Święcie Mleka prezentowano cielęta. Odbył się również pokaz kulinarny Gotowanie z Boczkiem w wykonaniu Dariusza Gnatowskiego.
Imprezie towarzyszyły występy zespołów ludowych - Pieśni i Tańca Wałbrzych, Kwiatuszki Lnu i zespołów rockowych.

Monika Korkuć DODR we Wrocławiu