Spotkanie Zespołu Tematycznego związanego z zagadnieniami hodowli bydła mięsnego - relacja

Mimo sprzyjających warunków do prowadzenia produkcji zwierzęcej, obszar Dolnego Śląska nie jest ściśle powiązany z tym kierunkiem produkcji. Wielkość produkcji zwierzęcej w naszym regionie jest niska, w porównaniu z innymi rejonami kraju. Oznacza to słabą współpracę i zawiązywanie partnerstw we wdrażaniu hodowlanych innowacji.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dolnośląskich rolników, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zorganizował pierwsze spotkanie Zespołu Tematycznego związanego z zagadnieniami chowu i hodowli bydła mięsnego. Wzięło w nim udział ponad siedemdziesiąt osób ‒ przedstawiciele Ośrodka Hodowli Zarodowej w Przerzeczynie Zdroju, Stacji Badawczo-Dydaktycznej w Radomierzu, przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, rolnicy, producenci, przedstawicieli instytucji, doradcy, mieszkańcy obszarów wiejskich z województwa dolnośląskiego i innych województw, zainteresowani tą tematyką.

Spotkanie, odbywające się 26 listopada, zostało podzielone na dwa panele. Podczas pierwszego z nich gospodarz, czyli Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu Marek Tarnacki, przybliżył uczestnikom strukturę dolnośląskich gospodarstw oraz stan produkcji zwierzęcej na Dolnym Śląsku.

Następnie dr nauk wet. Michał Bednarski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu omówił tematy związane z chorobami okresu odchowu cieląt i opasu bydła mięsnego. Kierownik Stacji Badawczo-Dydaktycznej Agnieszka Frydrych-Gierszewska przedstawiła rozwiązania w hodowli bydła mięsnego stosowane w Radomierzu, a prof. dr hab. Jan Twardoń z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zaprezentował założenia grupy operacyjnej „Wołowina z Zielonej Doliny”.

Podczas drugiej części spotkania moderowanej przez Dolnośląskiego brokera innowacji Zbigniewa Dąbrowskiego, uczestnicy określili zadania Zespołu Tematycznego do realizacji. Dotyczyły one zagadnień związanych z chowem i hodowlą bydła mięsnego. Ustalili także  tematy i terminy kolejnych spotkań. Najbliższe zaplanowano na pierwszy kwartał 2020 roku.

Izabela Michniewicz DODR