Seminarium - Domowy przerób mleka w gospodarstwie ekologicznym

 

Rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich, którzy produkują bądź zamierzają produkować sery wzięli udział w seminarium Domowy przerób mleka w gospodarstwie ekologicznym, połączonym z warsztatami serowarskimi.

Pierwszy dzień seminarium, czyli 17 września był poświęcony zagadnieniom merytorycznym. W tym dniu, uczestnicy zapoznali się m. in. z podstawami teoretycznymi wyrobów mlecznych, znaczeniem drobnoustrojów w procesie produkcyjnym, sanitarno-higienicznymi aspektami produkcji farmerskiej, znakowaniem produktów i wprowadzaniem ich do obrotu oraz sprzedażą bezpośrednią. Do udziału w tej części spotkania zaproszeni zostali przedstawiciele instytucji Państwowych i samorządowych w tym Konrad Babij z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Powiatowy Lekarz Weterynarii z Jeleniej Góry Adam Misztak oraz przedstawiciele DODR we Wrocławiu.
Drugi dzień seminarium, 18 września, rozpoczął się od wykładu Bożeny Sokołowskiej, a zakończył pokazem serowarskim. To właśnie dzięki niej uczestnicy mogli samodzielnie przygotować ser oraz dowiedzieć się, jakie należy poczynić kroki, aby w przyszłości nie tylko produkować sery, ale i stworzyć własną markę serowarską.

Na seminarium nie zabrakło również samych serów, które cieszyły podniebienia uczestników spotkania. Każdy miał również okazję do stworzenia własnej serowej kompozycji, tzw. deski serów i przekonania się, że jego promocja nie jest łatwą sztuką.

Seminarium zostało zrealizowane w ramach, projektu „Rolnictwo ekologiczne – powrót do natury”, współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Monika Miniewska DODR we Wrocławiu