Rolnicy ekologiczni z Saksonii z wizytą na Dolnym Śląsku

W dniach 17-19.2009r. na Dolnym Śląsku gościliśmy grupę rolników ekologicznych, doradców ds. rolnictwa ekologicznego oraz przedsiębiorców z branży rolniczej z Saksonii, łącznie 26 osób. Program wizyty z przewidywał zapoznanie się z specyfiką rolnictwa ekologicznego i rynkiem produktów ekologicznych w naszym regionie.
Wizyta rozpoczęła się w gospodarstwie ogrodniczym Pani Jadwigi Białek w Zębowicach, które od 1998 roku prowadzone jest metodą ekologiczną. Pani Jadwiga prowadzi uprawę pomidora oraz innych warzyw pod szkłem. Kolejnym etapem szkolenia był pobyt w Stadninie Koni w Książu oraz zwiedzanie Zamku Książ. Po Stadninie oprowadziła grupę Pani Kierownik Małgorzata Studzińska. Podczas pobytu w stadninie uczestnicy szkolenia zapoznali się z bogatą historią hodowli i rasami koni utrzymywanymi na Dolnym Śląsku.
Ostatnim miejscem odwiedzonym tego dnia było gospodarstwo ekologiczne Państwa Szatkowskich położone w Świerkach k. Nowej Rudy. Gospodarstwo to prowadzi chów bydła mięsnego w oparciu o własne trwałe użytki zielone oraz pasze produkowane na gruntach ornych.
Drugi dzień szkolenia rozpoczęto zwiedzaniem kolekcji ziół prowadzonej w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym DODR w Paszkowie. Kolekcja liczy ponad 130 gatunków roślin: przyprawowych, leczniczych, chronionych. Po kolekcji oprowadzał grupę dr Edward Możdzeń, który pokrótce charakteryzował gatunki roślin, ich przeznaczenie, właściwości biologiczne oraz agrotechnikę. Następnym przestankiem było gospodarstwo ekologiczne „Wilczek” Pana Williama Piątka w Starym Wielisławiu. W gospodarstwie prowadzona jest hodowla zachowawcza owiec rasy „olkuskiej” oraz agroturystyka. Dalszym etapem szkolenia była wizyta w ekologicznym gospodarstwie sadowniczym Mirosława i Anny Lech. Gospodarstwo położone jest na stokach Gór Orlickich w miejscowości Jarków, specjalizuje się w uprawie i przetwórstwie aronii. Po polach grupę oprowadził gospodarz Pan Mirosław Lech, który przedstawił specyfikę ekologicznej produkcji aronii w warunkach górskich. Z dużym podziwem uczestnicy szkolenia podchodzili do ilości produktów wytwarzanych w gospodarstwie, które można było spróbować podczas degustacji przygotowanej przez gospodarzy. Trzecim gospodarstwem odwiedzanym tego dnia było gospodarstwo ekologiczne Roberta i Krystyny Wagner w Lubnowie. Gospodarstwo to specjalizuje się w uprawie i sprzedaży bezpośredniej warzyw wyprodukowanych metodą ekologiczną. Podczas wizyty w gospodarstwie Pan Robert podzielił się spostrzeżeniami dotyczącymi specyfiki ekologicznej uprawy warzyw. Ostatnim gospodarstwem, które grupa miała możliwości odwiedzić było gospodarstwo Państwa Kalińskich położone w Nowym Gierałtowie. Gospodarze specjalizują się w hodowli kóz ras mlecznych i produkcji serów kozich. Będąc w gospodarstwie uczestnicy szkolenia mieli możliwość poznania tajników produkcji serów oraz docenienia ich walorów smakowych podczas degustacji.
Trzeciego dnia szkolenia wyjazdowego uczestnicy brali udział w XXII Kiermaszu Ekologicznym odbywającym się w Jeleniej Górze.
W trakcie trzydniowego szkolenia uczestnicy odwiedzili siedem gospodarstw ekologicznych, Stadninę Koni Śląskich i zamek w Książu oraz wzięli udział w XXII Kiermaszu ekologicznym w Jeleniej Górze.