Rok w Winnicy – Zbiór winogron a jakość owoców i wina

W środę 20 września Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zorganizował trzeci  z cyklu czterech jednodniowych warsztatów „Rok w Winnicy”– Zbiór winogron a jakość owoców i wina. 

Wrzesień to początek zbiorów w winnicy. Decyzje o wyborze terminu zbioru winogron podejmujemy, biorąc pod uwagę oczekiwania wobec jakości przyszłego wina. Czynnikiem wpływającym na dobry zbiór jest także pogoda. Słoneczne lato sprzyja wysokim plonom i ułatwia uzyskanie surowca wysokiej jakości, z którego powstanie później dobre wino. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na czas zbiorów jest uprawiana odmiana winogron. Niektóre szczepy, jak Solaris dojrzewają bardzo szybko, inne potrzebują więcej czasu. 

Termin zbiorów zależy przede wszystkim od dojrzałości fizjologicznej gron. Właściciele winnic przed zbiorami co kilka dni badają zawartość cukru, sprawdzają kwasowość i pH, określając optymalne parametry pod swoje przyszłe wina. Sprawdzenie zawartości cukru w gronach, czy odpowiednio obniżyła się kwasowość, a dominujące w niedojrzałych winogronach roślinne i trawiaste posmaki zmieniły się w aromaty charakterystyczne dla dojrzałych owoców, to niezwykle istotne kwestie. Winogrona po osiągnięciu odpowiedniej dojrzałości nie mogą zbyt długo czekać na zbiór, niekiedy już po 2-3 dniach tracą swoją wartość.

Dojrzałość owoców na zawartość cukru badali także uczestnicy warsztatów. Podczas zajęć praktycznych, pod okiem Kierownika Katedry Ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu dr inż. Marty Czaplickiej, wykonali oni analizę laboratoryjną pomiaru zawartości cukru z użyciem refraktometru ze skalą Brixa. Badali moszcz uzyskany z gron  wyciśniętych podczas zajęć praktycznych i uczyli się, jak mierzyć kwasowość oraz pH owoców. 

Dr inż. Marta Czaplicka przedstawiła typy dojrzałości owoców i omówiła podstawowe analizy laboratoryjne owoców, które można wykonać we własnym zakresie. 

O wadach wina, wynikających ze złego stanu sanitarnego owoców oraz o tym, jak im przeciwdziałać opowiedział dr inż. Janusz Mazurek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wskazał również, jakie działania należy podjąć w winiarni w przypadku wadliwych owoców.

Kolejne warsztaty z cyklu zaplanowano na listopad 2023.

Projekt opracowany przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i obszarach wiejskich (SIR) dla województwa dolnośląskiego.