Pożyteczne mikroorganizmy – ProBio Emy – wyroby zwiększające bezpieczeństwo pracy rolnika - relacja

 

W piątek 15 marca w Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu odbyła się III Dolnośląska Konferencja z cyklu biologizacja rolnictwa „Pożyteczne mikroorganizmy – ProBio Emy – wyroby zwiększające bezpieczeństwo pracy rolnika”.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie EkosystEM-Dziedzictwo Natury z Warszawy
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział Regionalny we Wrocławiu
Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu
Dolnośląska Izba Rolnicza
Oddział Regionalny KRUS
Agencja Rynku Rolnego Oddział Terenowy we Wrocławiu

Patronat Honorowy:
Włodzimierz Chlebosz – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego
Inicjator Konferencji:
Kazimierz Huk – Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa we Wrocławiu

Konferencja zgromadziła przedsiębiorców i rolników stosujących probiotechnolgię, wszystkich zainteresowanych jej stosowaniem oraz przedstawicieli środowisk naukowych i ekologicznych.
W programie najwięcej uwagi poświęcono biologizacji środowiska, wykorzystaniu naturalnych technologii w procesach rozwoju biogospodarki ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa, żyzności gleby oraz zastosowaniu probiotechnologii w hodowli i pielęgnacji zwierząt.
Celem konferencji było upowszechnianie idei biologizacji poprzez stosowanie ProBio Emów we wszystkich dziedzinach gospodarki oraz popularyzowanie probiotechnologii, jako metody uprawy i hodowli, wytwarzania i przetwarzania, ochrony i poprawy kondycji środowiska. Konferencja stanowiła przegląd doświadczeń przedsiębiorców i rolników, którzy z powodzeniem stosują pożyteczne mikroorganizmy.
Konferencja była również kolejnym głosem w popularyzacji probiotechnologii w biologizacji środowiska jako efektywnej i bezpiecznej technologii służącej ochronie naturalnego dziedzictwa. Była również przyczynkiem do szerszej dyskusji na temat stanu środowiska naszego Dolnośląskiego województwa oraz szans na odbudowę i poprawę jego kondycji.
Według uczestników i organizatorów Konferencji biologizacja służąca rozwojowi innowacyjnej biogospodarki to nie tylko realne rozwiązanie poważnego problemu degradacji środowiska, ale również szansa na przywracanie bioróżnorodności w rolnictwie. To również szansa dla dolnośląskiego rolnictwa na podniesienie konkurencyjności płodów i wyrobów, a tym samym na zmniejszenie bezrobocia w regionie.
Dolny Śląsk to szczególny region z olbrzymim kapitałem przyrodniczym i społecznym. Dziś zapotrzebowanie gospodarki na niskoenergetyczne, tanie i proste w użyciu naturalne technologie, likwidujące przyczyny a nie objawy środowiskowych zagrożeń staje się priorytetem. To wszystko sprawia, że biologizacja może być dla Dolnego Śląska kierunkiem i drogą do wykorzystania unikalnego potencjału.
Biologizacja przywraca bioróżnorodność ekosystemów, rewitalizuje glebę, wodę i powietrze, likwiduje emisję odorów również w wielkoprzemysłowej hodowli zwierząt, zwiększa ilość i jakość płodów, obniża koszty uprawy i hodowli, a co najważniejsze wspiera konkurencyjność i rozwój rolnictwa łączącego cele wytwórcze, społeczne i ekonomiczne.
Istotą biologizacji jest wykorzystanie właściwości probiotycznych mikroorganizmów – probiotechnologii, w środowisku zdominowanym chorobotwórczą mikroflorą do:
1. zatrzymania degradacji środowiska,
2. wypierania gnicia i eliminacji emisji odorów, azotynów, amoniaku, itd.,
3. zmniejszania zapotrzebowania na chemiczne nawozy i środki ochrony roślin, wodę, paliwo,
4. poprawy bezpieczeństwa pracy rolnika.
Ufamy, że inicjatywy i działania na rzecz biologizacji rolnictwa realnie przyczynią się do zmiany świadomości mieszkańców naszego regionu, rewitalizacji dolnośląskiego środowiska i rozwoju województwa.

Katarzyna Nazar-Morelowska
Dyrektor DRCM
Członek Stowarzyszenia SEDN
Długołęka, Słoneczna 32
55-095 Mirków
www.probiolife.pl
biuro@probiolife.pl