Modulacja płatności bezpośrednich wchodzi w życie

W tym roku w nowych państwach członkowskich UE po raz pierwszy zostanie zastosowana tzw. modulacja płatności bezpośrednich, czyli odpowiednie zmniejszenie płatności bezpośrednich.
W państwach UE‒15 stosowane są dwa rodzaje modulacji -  modulacja podstawowa i modulacja dodatkowa. Modulacja podstawowa polega na obniżeniu o 10% (w 2012 r.) kwoty płatności bezpośrednich przewyższających wartość 5 000 euro (oznacza to, że nie dotyczy ona gospodarstw otrzymujących do 5 000 euro). Dodatkowo, gospodarstwa otrzymujące powyżej 300 000 euro rocznie, mają obniżane płatności bezpośrednie o 4% nadwyżki ponad tę kwotę (modulacja dodatkowa). Uzyskane w ten sposób kwoty powiększają pulę środków przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich.
W związku ze stosowaniem modulacji w UE-15, krajowe płatności uzupełniające w nowych państwach członkowskich muszą zostać pomniejszone zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji Europejskiej z 24 lipca 2012 r. zatwierdzającą przyznanie krajowych uzupełniających płatności bezpośrednich w Polsce za rok 2012.
21 września, na stronach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ukazał się Projekt Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniający rozporządzenie w sprawie rodzajów roślin objętych płatnością uzupełniającą oraz szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Rozporządzenie to wprowadza zasady redukcji (zmniejszenia) płatności uzupełniających.
• W przypadku, gdy łączna kwota płatności bezpośredniej, wsparcia specjalnego, płatności uzupełniającej, płatności cukrowej i płatności do pomidorów, która ma być przyznana rolnikowi za dany rok, jest wyższa od kwoty stanowiącej równowartość 5000 euro przeliczonej na złote, płatność uzupełniająca podlega zmniejszeniu o kwotę odpowiadającą 10% nadwyżki łącznej kwoty płatności ponad kwotę stanowiącą równowartość 5 000 euro przeliczoną na złote według kursu euro ustalonego zgodnie z art. 3 rozporządzenia nr 1913/2006.
• W przypadku, gdy łączna kwota płatności bezpośredniej, wsparcia specjalnego, płatności uzupełniającej, płatności cukrowej i płatności do pomidorów, która ma być przyznana rolnikowi za dany rok, jest wyższa od kwoty stanowiącej równowartość 300000 euro przeliczonej na złote (według kursu euro ustalonego zgodnie z art.3 rozporządzenia nr 1913/2006,) płatność uzupełniająca podlega dodatkowemu zmniejszeniu o:
kwotę odpowiadającą 4% nadwyżki łącznej płatności bezpośredniej, wsparcia specjalnego, płatności uzupełniającej, płatności cukrowej i płatności do pomidorów ponad kwotę stanowiącą równowartość 300 000 euro przeliczona na złote, -  w przypadku, gdy łączna kwota płatności bezpośredniej, wsparcia specjalnego, płatności cukrowej i płatności do pomidorów, która ma być przyznana rolnikowi za dany rok, jest niższa lub równa kwocie stanowiącej równowartość 300 000 euro przeliczonej na złote,

- kwotę odpowiadającą 4% płatności uzupełniającej -  w przypadku, gdy łączna kwota płatności bezpośredniej, wsparcia specjalnego, płatności cukrowej i płatności do pomidorów, która ma być przyznana rolnikowi za dany rok, jest wyższa od kwoty stanowiącej równowartość 300 000 euro przeliczonej na złote wg kursu euro ustalonego zgodnie z art. 3 rozporządzenia nr 1913/2006.

Obniżenie płatności uzupełniających dotyczyć będzie rolników, którzy otrzymują krajowe płatności uzupełniające, a łączna kwota wszystkich płatności bezpośrednich (unijnych i krajowych) przekracza 5 000 euro. Kwota redukcji wyniesie 10% nadwyżki łącznej kwoty wszystkich płatności bezpośrednich (unijnych i krajowych) ponad 5 000 euro, a w przypadku, gdy łączna kwota płatności (unijnych i krajowych) przewyższa 300 000 euro, redukcja będzie powiększona o kwotę odpowiadającą 4% nadwyżki płatności uzupełniających ponad 300 000 euro. Kwota redukcji nie może jednak przekraczać całkowitej kwoty płatności uzupełniających, które mają zostać przyznane rolnikowi za dany rok.
Ponadto, zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 73/2009, w przypadku gospodarstw otrzymujących z budżetu unijnego powyżej 300 000 euro, płatności wspólnotowe również zostaną obniżone o 4% nadwyżki tej kwoty (modulacja dodatkowa). Środki finansowe powstałe w wyniki tego pomniejszenia zostaną przeniesione na finansowanie instrumentów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Ewa Karpińska DODR we Wrocławiu
źródło: www.minrol.gov.pl