Kredyty preferencyjne na nowych zasadach (stan na 10 sierpnia 2012)

 

Kredyty preferencyjne na nowych zasadach

Będą kredyty preferencyjne dla rolników, ale na nieco innych zasadach niż do tej pory. Minister Rolnictwa poinformował 8 sierpnia, że podjęta została decyzja o zwiększeniu środków na dopłaty do kredytów preferencyjnych, co pozwoli na uruchomienie akcji kredytowej w wysokości około 1,5 mld złotych. 

Planowane zmiany w zasadach udzielania kredytów preferencyjnych można podzielić na istotne i porządkujące dotychczasowe przepisy. 
Zmiany istotne to:

  1. Ograniczenie wysokości prowizji przygotowawczej na rzecz banku udzielającego kredytu do 1% od kwoty udzielonego kredytu w miejsce dotychczasowych opłat w wysokości nie przekraczającej 2% kredytu.

  2. Obniżenie z 1,6 do 1,5 wskaźnika odnoszącego się do stopy redyskontowej weksli przyjmowanych do redyskonta przez NBP do ustalania wysokości oprocentowania preferencyjnych kredytów. Zatem przy stopie redyskonta NBP z 9 sierpnia 2012 roku, wynoszącej 5%, oprocentowanie kredytów preferencyjnych wyniesie 7,5% przy dotychczasowym wskaźniku było by to 8%.

  3. Ujednolicenie oprocentowania wszystkich preferencyjnych kredytów inwestycyjnych. Zgodnie z nową zasadą, kredytobiorca zapłaci odsetki w wysokości 0,4 oprocentowania należnego bankowi, nie mniej jednak, niż 3% w stosunku rocznym. Pozostałą część zapłaci Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przy aktualnej stopie redyskonta 5% i nowym wskaźniku 1,5, kredytobiorca zapłaci właśnie 3% (5% x 1,5 x 0,4 = 3%) a Agencja brakujące 4,5%, czyli różnicę między 7,5 %. Stopa oprocentowania kredytów preferencyjnych (3%) pozostanie zmienna, jak do tej pory.

  4. Nie będzie już różnic w oprocentowaniu kredytów inwestycyjnych, płaconym przez kredytobiorcę między kredytami inwestycyjnym podstawowymi (był wskaźnik 0,5) i nie mniej niż 2%, a kredytami dla Młodych Rolników czy z Programów Branżowych. Oprocentowanie kredytów MR i branżowych było niższe od podstawowych, bo obniżane o 50%, ale wynosiło nie mniej niż do 2% w stosunku rocznym.

  5. Zmieniona ma zostać także zasada oprocentowania tzw. Kredytów Klęskowych. Nowe zasady to oprocentowanie płacone przez kredytobiorcę w wysokości 1,5% w stosunku rocznym pod warunkiem, że w dniu wystąpienia szkody kredytobiorca posiadał ważną umowę ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw, z wyłączeniem łąk i pastwisk trwałych lub co najmniej 50% liczby zwierząt w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym. Taki kredytobiorca płacił do tej pory 0,1% w stosunku rocznym. Według nowych zasad oprocentowanie wzrośnie o 1,4% z 0,1% do 1,5%. Natomiast kredytobiorca bez ważnych ubezpieczeń płacił 4,05%. Po zmianie zasad zapłaci o 0,45% więcej czyli 4,5%, ponieważ w takim przypadku dopłata ARiMR jest zmniejszana o połowę.

  6. Proponuje się wprowadzenie istotnej zmiany, ograniczającej kwoty kredytu na zakup użytków rolnych do 1,5 miliona zł dla jednego podmiotu (dotychczas było to 4 miliony). Kwota tego kredytu nie będzie mogła przekroczyć 80% wartości nakładów inwestycyjnych na jedno gospodarstwo rolne lub 90% wartości tych nakładów na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rodzinnego.

  7. Dopłaty do oprocentowania nie będą przysługiwały do kredytów udzielonych na zakup użytków rolnych, na utworzenie nowego gospodarstwa o powierzchni mniejszej od średniej powierzchni użytków rolnych w danym województwie (ogłoszonej na podstawie przepisów o płatnościach bezpośrednich).

  8. Planowane jest wprowadzenie ograniczenia możliwości udzielania kredytów preferencyjnych na przetwórstwo produktów rolnych. Kredyty na inwestycje w przetwórstwo rolne będą mogły uzyskać tylko grupy producentów rolnych i spółdzielnie.


źródło: projekt Rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie realizacji niektórych zadań ARiMR
Regina Hołda DODR we Wrocławiu