Konferencja Owoce miękkie

Zasady uprawy, ochrony, doboru odmian oraz wsparcie finansowe działalności ogrodniczej to tematy omawiane na konferencji Owoce miękkie. Organizatorami spotkania, które odbyło się w poniedziałek 25 lutego, w siedzibie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu byli DODR we Wrocławiu, Przedsiębiorstwo Prywatne KAR oraz Sumi Agro Poland. W konferencji wzięli udział rolnicy, przedstawiciele firm oraz członkowie grup producentów owoców.
W programie umieszczono siedem wystąpień zaprezentowanych przez specjalistów i praktyków, zmagających się na co dzień z problemami związanymi z uprawą owoców miękkich.
Jako pierwszy głos zabrał dr inż. Jan Sadło z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu omawiający technikę oprysku roślin jagodowych. Drugi temat to prezentacja nowych odmian truskawek deserowych i przemysłowych. Tomasz Pieniak z Vivai Mazzoni Polska omawiał odmiany truskawek zarówno z wczesnym terminem dojrzewania, jak Clery i Madeleine, średnio wczesnym – Antea i Joly oraz późnym – Marmolada czy Arosa. Tematy dotyczące uprawy truskawek odmian powtarzających oraz ochrony przed szkodnikami i chorobami przedstawili kolejno Rajmund Glinicki z Gospodarstwa Rolno-Ogrodniczego Bielany Płock oraz Paweł Banach z Sumi Agro Poland. Innowacyjną metodę nawożenia w uprawie roślin jagodowych zaprezentował Stanisław Jamrozik z Gospodarstwa Ogrodniczego Samotwór. W konferencji wzięła udział także Agata Krawczyk ‒ ekspert agrobiznesu BGŻ oraz właściciel Zakładu Ogrodniczo-Szkółkarskiego Ryszard Majewski, który omówił najważniejsze cechy najlepszych odmian polskich truskawek.
Po zakończeniu wykładów rozpoczęła się dyskusja.

Małgorzata Stempniak DODR we Wrocławiu