Konferencja Festiwal produktów z certyfikatem

14 grudnia w siedzibie DODR we Wrocławiu miała miejsce konferencja dotycząca metod produkcji żywności o podwyższonej jakości, sposobów ich znakowania oraz mechanizmów wspierania jej producentów. Była to pierwsza część Festiwalu produktów z certyfikatem.
Efektywność ekonomiczna gospodarstw to dziś nie wszystko. Jednym z podstawowych kierunków w działalności rolniczej jest pozyskiwanie bezpiecznych i zdrowych surowców i przetworów żywnościowych w warunkach coraz lepszego poszanowania energii i środowiska na obszarach wiejskich. Jak do tego dążyć i w jaki sposób informować o tym konsumentów, mówiono na konferencji Festiwal produktów z certyfikatem. Spotkanie zgromadziło słuchaczy zainteresowanych metodami produkcji żywności o podwyższonej jakości, sposobami ich znakowania oraz mechanizmami wspierania producentów żywności wysokiej jakości.
W czasie konferencji zaprezentowano systemy produkcji rolniczej, uwzględniające zasady ochrony środowiska. Omówione zostały zasady rolnictwa ekologicznego, jako systemu gospodarowania o zrównoważonej produkcji roślinnej i zwierzęcej, opartego na wykorzystaniu naturalnych procesów zachodzących w przyrodzie. Kolejny wykład dotyczył systemu integrowanej produkcji, który w zrównoważony sposób korzysta z postępu technicznego i biologicznego w uprawie, ochronie roślin i nawożeniu oraz zwracającego szczególną uwagę na ochronę środowiska i zdrowie ludzi. Omówiono także zasady rolnictwa precyzyjnego polegającego na prowadzeniu produkcji rolniczej w sposób zapewniający wykonywanie odpowiednich zabiegów w odpowiednim czasie, z zastosowaniem możliwie minimalnej ilości środków produkcji.
Dzięki kontrolowanym metodom produkcji, każdy z tych systemów przyczynia się do zachowania bioróżnorodności i ochrony zasobów naturalnych, produkcji żywności o wysokiej jakości oraz umożliwia zwiększenie efektywności ekonomicznej i produkcyjnej w gospodarstwie.
Kolejne prezentacje dotyczyły systemów QMP (Quality Meat Program) i PQS (Pork Quality System), których celem jest produkcja mięsa wołowego i wieprzowego z małą zawartością tłuszczu przy zachowaniu ważnych dla konsumentów parametrów jakości, odbywająca się z poszanowaniem zasad dobrostanu i zdrowia zwierząt oraz środowiska naturalnego.
Słuchacze mieli również możliwość poznania zasad funkcjonowania europejskich systemów znakowania żywności wysokiej jakości, w tym produktów regionalnych znanego pochodzenia oraz produktów wysokiej jakości, wynikających z ich tradycyjnego charakteru.
Konferencja została zorganizowana w ramach projektu „W zgodzie z naturą – styl życia i sposób działania” współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Grażyna Norbert DODR we Wrocławiu