Integracja wiedzy i doświadczeń w obliczu zagrożeń ASF w województwie dolnośląskim - relacja ze szkolenia

 

Ponad 50 osób ‒ producenci trzody chlewnej, myśliwi, rolnicy, przedstawiciele Nadleśnictw Góra Śląska i Głogów oraz osoby zainteresowane tematem Afrykańskiego Pomoru Świń i bioasekuracją gospodarstw rolnych, przyjechało 30 maja do Góry. Organizatorem szkolenia „Integracja wiedzy i doświadczeń w obliczu zagrożeń ASF w województwie dolnośląskim” był Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP.

Dr Joanna Otachel-Hawranek z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii we Wrocławiu przedstawiła sytuację związaną z ASF w kraju, sposoby przenoszenia choroby i sposoby jej zapobiegania. O tym, w jaki sposób producenci trzody chlewnej przestrzegają zasad bioasekuracji i o kontrolach przeprowadzonych na terenie powiatu górowskiego mówiły Powiatowy Lekarz Weterynarii dr Barbara Górowska i dr Julita Pałysa z PIW w Górze.

Krzysztof Guzek z firmy Cid Lines przybliżył zasady bioasekuracji ferm trzody chlewnej oraz preparaty służące do mycia, dezynfekcji chlewni, układów pojenia trzody chlewnej oraz środki do zastosowania w matach dezynfekcyjnych i opryskiwania pojazdów. Z kolei analityk branży mięsnej z Banku Santander Grzegorz Rykaczewski zwrócił uwagę na czynniki wpływające na rynek trzody chlewnej w Polsce, perspektywy dla polskich producentów w najbliższym czasie.

W trakcie wykładów osoby uczestniczące w spotkaniu zadawały pytania na temat wirusa – jego biologii, sposobów przenoszenia, sposobów zapobiegania i zabezpieczania gospodarstw przed ASF. Na zakończenie szkolenia każdy z uczestników otrzymał pakiet bioasekuracyjny, który zawierał środek dezynfekcyjny, opryskiwacz z lancą, kombinezony, rękawice czy ochraniacze na buty.

Szkolenie zostało objęte Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii.

Marcin Hołtra DODR, PZDR Góra