III spotkanie Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody (DPW) na terenie powiatu dzierżoniowskiego (04.11.2021)

W dniu 4 listopada odbyło się III spotkanie Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody na terenie powiatu dzierżoniowskiego. W spotkaniu uczestniczyło 30 osób, wśród nich m. in.: przedstawiciele lokalnych samorządów, Nadzoru Wodnego w Dzierżoniowie, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, a także rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich zainteresowani tematyką gospodarki wodnej w powiecie.

Spotkanie rozpoczęła koordynator ds. DPW Małgorzata Wierzbicka. Przywitała zaproszonych gości i przedstawiła plan  spotkania.

Na spotkaniu został przedstawiony Wieloletni Plan Strategiczny dla powiatu dzierżoniowskiego, w ramach którego poruszono zagadnienia związane z zarządzaniem infrastrukturą wodną w powiecie oraz zalecenia i propozycje inwestycji, które w przyszłości mogą zaowocować zwiększeniem retencji na terenie powiatu.

Dr hab. inż. Tamara Tokarczyk, profesor IMGW-PIB omówiła zagadnienie śladu wodnego, jako wskaźnika zrównoważenia zasobów wodnych. Zaprezentowała w jaki sposób analiza śladu wodnego może stanowić podstawę do tworzenia scenariuszy kształtowania się zasobów wodnych zlewni w różnych warunkach.

Kolejny wykład zaprezentowała dr inż. Katarzyna Wartalska z Politechniki Wrocławskiej. Omówiła temat racjonalnego gospodarowania wodą deszczową, a także sposoby magazynowania wody opadowej w celu jej ponownego wykorzystania.

Dr inż. Radosław Stodolak przedstawił wykład dotyczący powracających powodzi i suszy w Polsce, podkreślił, jak ważny jest temat odpowiedniego gospodarowania wodami i scharakteryzował najczęściej popełniane błędy podczas projektowania instalacji regulujących cieki wodne.

Patryk Kokociński omówił, w jaki sposób producenci rolni sami mogą wpływać na poprawę retencyjności w swoim regionie. Na przykładzie własnych działań i doświadczeń przedstawił jak można zachować obopólną korzyść dla rolnika i środowiska. Przy wsparciu gminy oraz mieszkańców wysadzano drzewa, które stanowią ochronę przed erozją wietrzną i są domem dla wielu gatunków zwierząt. Dodatkowo dowiódł, że dbając o rowy melioracyjne sąsiadujące z polami, w okresach suchych uprawy mają lepszy dostęp do wody.

Spotkanie zakończyło się dyskusją oraz podsumowaniem, które wskazało korzyści, jakie przedstawiciele powiatu dzierżoniowskiego mogą odnieść deklarując członkostwo w Dolnośląskim Partnerstwie ds. Wody.

Operacja realizowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ‒ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).

Małgorzata Wierzbicka, Koordynator ds. DPW, PZDR Oława