II spotkanie Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody na terenie powiatu górowskiego (18.10.2021)

II spotkanie Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody na terenie powiatu górowskiego

 

W poniedziałek 18 października odbyło się drugie stacjonarne spotkanie dotyczące projektu „Dolnośląskie Partnerstwo ds. Wody na terenie powiatu górowskiego” pt. „Zielona i niebieska infrastruktura wodna związana z racjonalną gospodarką wodną”.

Spotkanie otworzyła Koordynator ds. operacji własnych Maria Borsukiewicz. Przedstawiła krótko genezę powstania Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody oraz zasady jego funkcjonowania w przyszłości.    

Następnie głos zabrała prof. dr hab. Beata Olszewska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, która przedstawiła tematykę kształtowania zasobów wodnych na terenach wiejskich tzw. naturalną retencję, z uwzględnieniem wód podziemnych i możliwości ich poboru z gleby.

Kolejnym prelegentem był Sekretarz Nadleśnictwa Góra Łukasz Paterek. Omówił on działania wodne w ekosystemach leśnych, które zostały zrealizowane przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i te finansowane ze środków unijnych. Zaprezentował także nowy projekt związany z denaturyzacją mokradeł i odtwarzaniem ekosystemów leśnych, który będzie niebawem wdrażany w życie (lokalizacja: Ryczeń – Jemielno).

Dr inż. Marcin Wdowikowski z IMGW przedstawił narzędzia prawne związane z zarządzaniem zasobami wodnymi. Podczas prezentacji uczestnicy spotkania rozmawiali na temat zgłoszeń i pozwoleń dla różnych działań wodnych. Przedstawiciele Wód Polskich, kierownik Nadzoru Góra/Rawicz Kamil Kucharski oraz kierownik Wydziału Zgód Wodnoprawnych Paweł Niewrzał ocenili, że w Górze Śląskiej Spółki Wodne są mało widoczne i powinny być reaktywowane.

Na koniec prof. dr hab. Jacek Leśny z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przedstawił metody szacunkowe oceny inwestycji zwiększających retencję. Zaproponował, żeby w przyszłości spotkania odbywały się w formie warsztatów.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu, Starostwa Powiatowego w Górze Śląskiej, Urzędu Miasta i Gminy Góry Śląskiej, Urzędu Miejskiego Wąsosz, Urzędu Gmin wiejskich Jemielno i Niechlów, Zarządu Zlewni w Lesznie,  Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Nadleśnictwa Góra Śląska, LGD Ujście Baryczy Gmin Góra-Niechlów-Wąsosz, Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Operacja realizowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ‒ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).

Maria Borsukiewicz DODR