II Dolnośląski Dzień Pszczelarza

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."


Wrzosowy, lipowy, spadziowy, nawłociowy i gryczany. Łagodny i intensywny w smaku. Każdy z nich dolnośląski i każdy tegoroczny. Około trzydziestu pszczelarzy z regionu prezentowało swoje miody, pszczoły, ule i sprzęt pszczelarski podczas drugiej edycji Dolnośląskiego Dnia Pszczelarza.
 W niedzielę 15 września około półtora tysiąca wrocławian odwiedziło teren Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, gdzie odbywała się miodowa impreza. Goście próbowali miodów, zajadali pierogi z miodem i limonką, obserwowali pszczoły, korzystali z inhalacji. Pszczelarze udzielali wyczerpujących informacji o przeznaczeniu i stosowaniu różnych miodowych gatunków. Wśród wystawców było również 5 firm produkujących ule oraz szereg innych artykułów niezbędnych w pracy pszczelarza. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kolekcje starych i figuralnych uli prezentowane przez Danutę i Henryka Kamaszuków z Godzięcina orazproducenta uli z Bolkowa ‒ firmę Ryszarda Sułkowskiego Stolarstwo i Tartacznictwo.

W trakcie imprezy odwiedzający mieli możliwość zobaczyć na telebimie pokaz wirowania miodu. Konsumenci wysłuchali również prelekcji na temat prozdrowotnych właściwości produktów pszczelich oraz roli pszczół w życiu człowieka. Nie zabrakło i atrakcji dla najmłodszych mieszkańców Wrocławia w postaci zabaw i konkursów wiedzy ekologicznej
 i pszczelarstwa, konkursu zbijania ramek czy zwijania świec pod okiem doświadczonego pszczelarza. Podczas imprezy można było posłuchać muzyki w wykonaniu zespołu muzycznego oraz zespołu ludowego.
 Impreza była okazją do uhonorowania pszczelarzy medalami 65 lat Pszczelarstwa na Dolnym Śląsku, Złotą Odznaką Polskiego Związku Pszczelarskiego i medalem im dr Jana Dzierżona, przyznawanymi za aktywną i pełną poświęcenia pracę na rzecz rozwoju pszczelarstwa. Medale wręczał zasłużonym kolegom Prezes Dolnośląskiego Związku Pszczelarzy we Wrocławiu Czesław Trzciański Medale Każdy z odwiedzających stoiska mógł również degustować wystawiane miody. Wśród wystawców było również 5 firm produkujących ule oraz szereg innych artykułów niezbędnych w pracy pszczelarza. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kolekcje starych i figuralnych uli prezentowane przez pp. Danutę i Henryka Kamaszuków
 Impreza została zorganizowana przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Związków Pszczelarzy oraz DODR we Wrocławiu.

Ewa Grzyś DODR we Wrocławiu

 

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej
 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 i budżetu państwa.
 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi