Gala podsumowująca 27 krajową edycję konkursu Agroliga

Dolnoślązacy ‒ Grażyna i Adam Kaliszewscy z Radwanic i Olejarnia Brzezinki znaleźli się w gronie laureatów konkursu Agroliga 2019. W środę 3 czerwca w ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbyła się uroczysta gala konkursu, w którym zostali wybrani najlepsi rolnicy i najlepsze agrofirmy z kraju.

W uroczystości udział wzięli Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Mistrzami krajowymi AgroLigi 2019 w kategorii Firmy została Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek oraz Ogrody Hortulus. W kategorii Rolnik tytułem mistrza krajowego AgroLigi 2019 uhonorowani zostali Agata i Cezary Kosińscy oraz Danuta i Zygmunt Stromscy.

Laureaci z Dolnego Śląska w kategorii rolnik to Grażyna i Adam Kaliszewscy prowadzący gospodarstwo zajmujące się produkcją drzew i krzewów w Radwanicach w powiecie polkowickim. W kategorii firma najlepsza w regionie była Olejarnia Brzezinki prowadzona przez Katarzynę Nowak-Uszok razem z mężem Wojciechem.

Adam i Grażyna Kaliszewscy, Radwanice (powiat polkowicki)

Gospodarstwo zajmuje się produkcją roślin i nasion (Szkółka Drzew i Krzewów Radwanice Adam Kaliszewski). Pan Adam prowadzi 60-hektarowe, rodzinne, dwupokoleniowe gospodarstwo rolne z żoną Grażyną, synem i synową.

Specjalizuje się w produkcji materiału liściastego i iglastego wysokiej jakości (w gruncie i w pojemnikach). Gospodarstwo produkuje materiał ozdobny z własnych nasion. W sprzedaży posada ok. 500 gatunków i odmian roślin ozdobnych. Od 2018 roku w szkółce produkowane są także trawy i byliny.

W gospodarstwie wydzielono dwa place, jako miejsca sprzedaży bezpośredniej. Na jednym z nich prowadzona jest sprzedaż detaliczna, na drugim ‒ sprzedaż hurtowa. Gospodarstwo sprzedaje swoje produkty także w sieci (sklep internetowy).

Olejarnia Brzezinki

Olejarnia Brzezinki leży w miejscowości Brzezinki w powiecie oławskim, na terenie gospodarstwa rolnego prowadzonego przez Katarzynę Nowak-Uszok wraz z mężem Wojciechem.

Olejarnia to drewniany budynek zbudowany z jodłowych bali. Zajmuje się uprawą i tłoczeniem ziaren ‒ częściowo z własnego zasiewu, a częściowo kupionych. Olej jest tłoczony w technologii na zimno, nawiązuje do technologii pozyskiwania oleju w dawnej Polsce, w olejarniach działających niegdyś w prawie każdej wiosce. Gospodarze tłoczą oleje z ziaren rzepaku, siemienia lnianego, konopi siewnej, ostropestu plamistego, dyni w łupinie, słonecznika (drobnego, czarnego) oraz czarnuszki. Poza czarnuszką, którą właściciele sprowadzają z Indii, ziarno jest polskie. Firma prowadzona przez Panią Katarzynę i jej męża ma charakter manufaktury. Gospodarze są obecni na każdym etapie produkcji, kontrolując jakość ziarna i oleju. Olejarnia posada dwie prasy do tłoczenia oraz małą linię do etykietowana i datowania produktów. Oleje są rozlewane do ciemnych, szklanych butelek.

Laureaci otrzymali imienne listy gratulacyjne, puchary, okolicznościowe dyplomy oraz nagrody specjalne z rąk prezydenta Andrzeja Dudy, ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, a także prezesów ARiMR, KRUS i dyrektora KOWR.

Konkurs AgroLiga jest organizowany od 1993 roku. Od 2008 roku, Honorowy Patronat nad Galą AgroLigi sprawuje Prezydent RP. Laureaci konkursu są symbolem przedsiębiorczości i gospodarności w polskim rolnictwie oraz agrobiznesie.

Druga część uroczystości odbyła się w Auli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Tam minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wręczył szczególnie zasłużonym rolnikom i agroprzedsiębiorcom Honorowe Odznaki Zasłużony dla Rolnictwa. Odebrały je między innymi Dolnoślązaczki Katarzyna Nowak-Uszok i Grażyna Kaliszewska.

Katarzyna Cymbała DODR