Europejski Zielony Ład kierunkiem rozwoju rolnictwa ekologicznego – spotkanie Zespołu Tematycznego

Europejski Zielony Ład kierunkiem rozwoju rolnictwa ekologicznego to tytuł operacji realizowanej w Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego. 29 marca we Wrocławiu odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu Tematycznego, w którym uczestniczyli rolnicy ekologiczni, przedstawiciele doradztwa rolniczego oraz eksperci rolnictwa ekologicznego.

Operacja jest prowadzona wielopłaszczyznowo. Przewiduje dwa spotkania Zespołu Tematycznego, wyjazd studyjny oraz konferencję. Jej celem jest podniesienie wiedzy z zakresu rozpoczynania produkcji ekologicznej oraz jej prowadzenia, przetwórstwa, organizacji gospodarstwa ekologicznego oraz sprzedaży wytworzonych produktów, a także zasad prowadzenia produkcji rolnej zgodnie ze zmieniającymi się przepisami prawa w tym zakresie. 

Europejski Zielony Ład stawia rolnictwu duże wyzwania. Przewiduje rozwój prośrodowiskowych systemów prowadzenia produkcji rolniczej, w tym znaczący rozwój rolnictwa ekologicznego, które staje się trendem światowym. Zostało to wyraźnie zaznaczone przez Komisję Europejską w strategii bioróżnorodności, jak i od pola do stołu. W obu został ustalono ambitny cel w postaci 25% upraw w systemie rolnictwa ekologicznego w Unii Europejskiej, do 2030 roku. 

Cele zawarte w strategiach dotyczą między innymi środowiska i rolnictwa. Ich głównym elementem jest zrównoważony system żywnościowy. Aby je osiągnąć, należy podjąć działania sprzyjające rozwojowi rolnictwa ekologicznego, przetwórstwa, sprzedaży wytworzonych produktów oraz skracania łańcucha dostaw, aby w pełni wykorzystać potencjał tego typu produkcji. 

Głównym prelegentem podczas pierwszego spotkania Zespołu Tematycznego była ekspert rolnictwa ekologicznego dr inż. Urszula Sołtysiak, która omówiła zasady prowadzenia produkcji ekologicznej zgodnie z nowymi przepisami. Przedstawione zostały również rozwiązania dla rolnictwa ekologicznego w ramach Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji na temat rolnictwa ekologicznego. Podjęto próby zidentyfikowania najczęściej pojawiających się problemów w prowadzeniu produkcji ekologicznej oraz znalezienia dla nich najlepszych rozwiązań. 

Na zakończenie spotkania postawiono pytanie, co możemy zrobić, aby zachęcić rolników do przejścia na ekologiczne metody produkcji. Próby odpowiedzi na to pytanie zostaną podjęte podczas kolejnego spotkania Zespołu Tematycznego związanego z rolnictwem ekologicznym.

Urszula Bogusiewicz DODR