Drugie spotkanie Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody (DPW) na terenie powiatu wołowskiego (22.10.2021)

Drugie spotkanie Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody (DPW) na terenie powiatu wołowskiego

W czwartek 22 października odbyło się drugie spotkanie w ramach operacji „Dolnośląskie Partnerstwo ds. Wody (DPW) na terenie powiatu wołowskiego”, pod hasłem „Gospodarowanie wodą w rolnictwie i na obszarach wiejskich w obliczu suszy”.

Spotkanie otworzył Koordynator DPW Igor Wilczyński, który przedstawił skład Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody w powiecie.

Dr inż. Paweł Dąbek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w wykładzie „Mała retencja, teledetekcja i analizy przestrzenne dla racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi” omówił znaczenie małej retencji, możliwości wykorzystywania teledetekcji m.in. przy określaniu zasobów wodnych na danym terenie, przy sprawdzaniu wzrostu i plonowania roślin, wykorzystania naturalnego ukształtowania terenu w planowaniu np. budowy urządzeń hydrotechnicznych czy ustalaniu granic zlewni.

Prof. dr hab. inż. Katarzyna Pawęska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, podczas wystąpienia „Ścieki jako źródło wody? Naturalne metody oczyszczania ścieków”, przedstawiła rodzaje i charakterystykę ścieków, rodzaje instalacji oczyszczających oraz wykorzystania przefiltrowanej wody, a także przykłady czynnych oczyszczalni w różnych rejonach kraju.

Dr inż. Marcin Wdowikowski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w wykładzie „Wieloletnie warunki meteorologiczne na terenie powiatu wołowskiego” omówił skutki zmian klimatu w makro- i mikroskali, skutki zmian ilości i częstotliwości opadów, przedstawił dane opracowane na podstawie wieloletnich obserwacji klimatycznych oraz hydrologicznych ze stacji meteorologicznych, a także inne opracowania przedstawiające aktualną oraz przyszłą sytuację wodną.

Ostatni wykład pod tytułem „Powódź i susza – czy jesteśmy na nie skazani?” przedstawił dr inż. Radosław Stodolak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Scharakteryzował w nim działania na rzecz poprawy stosunków wodnych w miastach, wsiach i na większych obszarach w regionie czy świecie, problemy wynikające z przekształceń terenu i biegów rzek. Przedstawił skutki nadmiaru i niedoboru wody w mikro- i makroskali itd.

Po zakończeniu wykładów i dyskusji, nastąpiło podsumowanie II spotkania Dolnośląskiego Partnerstwa ds. Wody na terenie powiatu wołowskiego, podczas którego podziękowano uczestnikom oraz przekazano informacje na temat III spotkania DPW w powiecie.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Starostwa Powiatowego w Wołowie, Urzędu Miasta w Wołowie oraz Brzegu Dolnym, Gminy Wińsko, Nadleśnictwa Wołów, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich zainteresowani przedmiotowym tematem.

Operacja realizowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ‒ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).