Dożynki powiatowo-gminne w Zagrodnie

W tym roku dożynki powiatu złotoryjskiego połączone były z gminnymi i odbyły się 1 września w Zagrodnie. Pomimo złych prognoz niedziela przywitała wszystkich letnią pogodą - idealną na podziękowanie wszystkim rolnikom za trud ich pracy.
Uroczystości dożynkowe składały się z dwóch części: oficjalnej i artystycznej, w których wzięły udział władze samorządowe, zaproszeni goście - wśród nich Starosta Powiatu Złotoryjskiego Józef Sudoł oraz cała społeczność gminna. Święto Plonów rozpoczęło się uroczystą Mszą św. w Kościele p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla w Zagrodnie. Podczas mszy rolnicy dziękowali za plony, a starostowie dożynek Bogusława Kowcz i Tadeusz Suchecki wręczyli chleb dożynkowy na ręce proboszcza parafii ks. Romana Zoń.
Po zakończeniu uroczystości kościelnych starostowie przejechali bryczkami na czele korowodu dożynkowego na plac przy Urzędzie Gminy. Tam wszystkich zebranych przywitał wójt gminy Zagrodno Mieczysław Słonina. Kasztelan Zamku Grodziec Zenon Bernacki ogłosił wyniki  konkursu na Najładniejsze zagrody w powiecie złotoryjskim. Pierwsze miejsce zajęli Aleksandra i Tomasz Zielińscy z Uniejowic, na drugim miejscu uplasowała się zagroda Wandy Kazek z Czapli, trzecie miejsce otrzymała zagroda Anny Makowskiej z Czapli.
Rozstrzygnięty został również konkurs Wzorowa pasieka powiatu złotoryjskiego. Pierwsze miejsce zajęła pasieka Leonardy i Wiesława Krupskich, drugie Zbigniewa Piszczka a trzecie Mirosława Kruszakina.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, w którym prezentowali swoje prace mieszkańcy Wojcieszowa:  donice z marmuru - Tadeusz Kuczyński a kamień łupkowy naturalny - Norbert Borowski. Udzielano porad rolnikom oraz rozdawano ulotki i broszury o tematyce rolniczej z zakresu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i wiejskiego gospodarstwa domowego.
W części artystycznej brały udział zespoły folklorystyczne: Swojacy z Zagrodna, Macierzanka z Wojciechowa oraz zespół Bene. Przygotowano dużo atrakcji dla dorosłych jak również dla najmłodszych uczestników uroczystości. Jedną z atrakcji był konkurs młócenia zboża cepem oraz odsiewania zboża na sitach, w których rywalizowali wójt gminy Zagrodno i starosta powiatu złotoryjskiego. Obaj byli zadowoleni z wyników, bowiem przy młóceniu wygrał wójt a przy odsiewaniu starosta. Dużą  atrakcję stanowiły prezentowane wieńce dożynkowe. Dożynki zamknęła zabawa ludowa pod gwiazdami, trwająca do późnych godzin nocnych.

Teresa Dubicka DODR we Wrocławiu PZD Złotoryja