Dolnośląski Dzień Pszczelarza

W niedzielne popołudnie, trzeciego września, na Szóstym Dolnośląskim Dniu Pszczelarza zebrało się ponad czterdziestu pszczelarzy sprzedających różne gatunki miodów. Klienci, którzy odwiedzili  Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, mogli wybierać spośród wielu, zarówno popularnych jak i mniej spotykanych miodowych smaków.

Obok gryczanej czy lipowej klasyki, pojawiły się miody mniszkowe, faceliowe, malinowe, a także z dodatkami ziołowymi i owocowymi. Na każdym ze stoisk proponowano degustację, pszczelarze cierpliwie i wyczerpująco odpowiadali na pytania o właściwości i zastosowanie poszczególnych gatunków. W kiermaszu udział wzięły także firmy oferujące sprzęt pszczelarski oraz produkty regionalne z Dolnego Śląska.

Goście Dnia Pszczelarza z zainteresowaniem obejrzeli kolekcje starych i figuralnych uli prezentowane przez Danutę i Henryka Kamaszuków z Godzięcina, kolekcje sprzętu pszczelarskiego u Ryszarda Sułkowskiego z Bolkowa a najodważniejsi, na stoisku Jana Biernackiego z Wrocławia, włożyli głowę do „ula”, żeby skorzystać z inhalacji pszczelim powietrzem.

Podczas prelekcji prowadzonych ze sceny dowiedzieliśmy się wiele o życiu i zwyczajach pszczół, o tym jak ważne są dla ludzi i dla środowiska. Prelegenci przypomnieli przypisywaną Albertowi Einsteinowi przepowiednię, że "...gdy zginie ostatnia pszczoła na kuli ziemskiej, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia" i w tym kontekście podkreślali znaczenie pszczelej edukacji.

Jednym z wystawców była „Bzykająca przyczepka” - ciekawy pomysł na warsztaty dla dzieci  - z Danielem Borakiem i jego barwnymi, edukacyjnymi tablicami. Na pytania - jak odróżnić pszczoły, osy, trzmiele i szerszenie, czy kto rządzi w ulu, można było błyskawicznie znaleźć odpowiedź.

Podczas Dnia Pszczelarza dziesięciu dolnośląskich pszczelarzy odebrało honorową odznakę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa”. Nagrodzono również najlepsze dolnośląskie pasieki i gospodarstwa pasieczne. Pierwsze miejsce i tytuł Wzorowej Pasieki Dolnośląskiej zdobyła Pasieka „Zuzia” należąca do Państwa Nawarów z Domaszkowa k. Wołowa. Najlepsze tegoroczne gospodarstwo pasieczne należy do Ewy i Roberta Samków z Pogorzały.

Imprezie towarzyszyły występy ludowych zespołów artystycznych. Śpiewały Akacjowe Śpiewule z gminy Marcinowice oraz Kapela Smolniczanie z gminy Leśna.

Grażyna Norbert DODR

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Instytucją odpowiedzialną za treść materiału informacyjnego jest DODR we Wrocławiu.