Dolnośląski Dzień Pszczelarza


Tłumy wrocławian i trzydziestu siedmiu dolnośląskich pszczelarzy przyjechało w niedzielę 16 września na pierwszy Dolnośląski Dzień Pszczelarza, odbywający się na terenie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.
Podczas pszczelarskiego święta można było kupić tegoroczne miody - od rzepakowego, lipowego i wielokwiatowego po wrzosowy i spadziowy, pyłek, propolis, sprzęt pszczelarski i próbować pierogów z serem, miętą i miodem. Był pokaz wirowania miodu i nauka zwijania świeczek z pszczelego wosku, a także konkurs zbijania ramek.
Impreza została zorganizowana przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego, Związków Pszczelarzy z Dolnego Śląska oraz DODR we Wrocławiu. Dolnośląski Dzień Pszczelarza był okazją do wręczenia przez Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego certyfikatów Regionalnej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego i dyplomów Mistrza Pszczelarskiego. Prezes Rejonowego Związku Pszczelarzy z Oławy Henryk Kłak otrzymał decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznającą certyfikat znaku jakości Poznaj Dobrą Żywność - na miód nawłociowo-nektarowy.
W imprezie uczestniczyło 37 pszczelarzy z 4 dolnośląskich związków oraz 5 firm produkujących ule, sprzęt oraz inne artykuły niezbędne w pracy pszczelarza.
Dużym zainteresowaniem gości cieszył się pokaz wirowania miodu oraz wystawa starych i figuralnych uli zaprezentowana przez Danutę i Henryka Kamaszuków z Godzięcina oraz firmę Stolarstwo i Tartacznictwo Ryszarda Sułkowskiego z Bolkowa.
Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych mieszkańców Wrocławia w postaci zabaw i konkursów wiedzy ekologicznej i pszczelarstwa. Konsumenci wysłuchali z uwagą wykładów na temat roli pszczół w życiu człowieka i informacji na temat produktów pszczelich i ich przeznaczenia. Specjalistyczny wykład na temat wychowu matek pszczelich na własne potrzeby wygłoszony przez Benedikta Polaczka, chociaż zaplanowany z myślą o pszczelarzach, cieszył się nie mniejszym zainteresowaniem zwykłych zjadaczy miodu.

Ewa Grzyś DODR we Wrocławiu