Czas na rzepak


Na poletkach demonstracyjnych w gospodarstwie Renaty i Grzegorza Ożgów w Zastrużu koło Żarowa odbyło się szkolenie z rzepakiem ozimym odmian firmy RAPOOL. W spotkaniu zorganizowanym w piątek 9 marca uczestniczyło ponad 80 rolników i doradców zainteresowanych uprawą rzepaku.
Jesienią w gospodarstwie założono półhektarowe poletka z 14 odmianami rzepaku. Uprawa odbywa się w systemie bezorkowym na polach, gdzie od kilku lat stosowany jest nawóz PRP SOL. Ochrona i nawożenie są prowadzone zgodnie z technologią m. in. firm ADOB i BASF.
W czasie spotkania uprawy były lustrowane pod kątem oceny stanu przezimowania. Stan plantacji na Dolnym Śląsku jest zróżnicowany ‒ tam gdzie była okrywa śnieżna, pola zaczynają zielenieć, natomiast na plantacjach, na których wystąpiły bardzo niskie temperatury (nawet do -20 0C), przy jednoczesnym braku śniegu odnotowuje się duże straty. Różnice w przezimowaniu widać także w przypadku różnych odmian.
Na poletkach w Zastrużu rośliny dobrze się rozwinęły w czasie długiej jesieni, wytwarzając nawet kilkanaście liści, ale trudne warunki zimowe spowodowały ich uszkodzenia. Po dokładnej obserwacji widać jednak, że stożek wzrostu i szyjka korzeniowa są zdrowe a system korzeniowy dobrze rozwinięty. Stan plantacji po bezśnieżnej i mroźnej zimie został oceniony jako dobry, co jest zasługą prawidłowej technologii jesienią ‒ odpowiedniego terminu siewu, prawidłowego nawożenia i zastosowania regulatorów wzrostu. W czasie jesiennej wegetacji, która trwała wyjątkowo długo, rośliny w dużym stopniu wykorzystały składniki pokarmowe, dlatego należy w celu poprawy ich kondycji jak najszybciej dostarczyć niezbędne makro- i mikroelementy, a szczególnie zastosować podwyższoną pierwszą dawkę azotu.
W przedsięwzięciu uczestniczą: RAPOOL, jako wyłączny dystrybutor prezentowanych odmian, AGRO-SILESIA ‒ producent m.in. maszyn KOCKERLING do bezorkowej uprawy gleby, BASF ‒ firma odpowiedzialna za ochronę plantacji, ADOB dostarczający nawozy mikroelementowe oraz PRP – firma odpowiedzialna za nawożenie w systemie PRP SOL.
W czasie wizyty na polu gospodarz zaprezentował sprawdzającą się od lat w jego gospodarstwie technologię uprawy bezorkowej z zastosowaniem nawozu PRP. Doradcy z firm uczestniczących w szkoleniu omówili kolejne zabiegi nawożenia i ochrony, jakie będą wykonywane na polu w najbliższym czasie. Odpowiedzieli też na wiele pytań zadanych przez uczestników.
W drugiej części spotkania odbyły się wykłady, podczas których każda z firm dokładnie omówiła zagadnienia poruszone na polu.
Już dziś zapraszamy na kolejne, podsumowujące spotkanie, które odbędzie się na poletkach po zawiązaniu łuszczyn (pod koniec maja). Dokładny termin zostanie podany na stronie DODR.

Grażyna Norbert DODR we Wrocławiu