Wyniki wojewódzkiego konkursu na Najlepsze gospodarstwo agroturystyczne z Dolnego Śląska

 

Kowalowe Wzgórze z Kamieńca w powiecie kłodzkim, należące do Katarzyny Czuby-Kowal, zdobyło tytuł Najlepszego gospodarstwa agroturystycznego z Dolnego Śląska. W konkursie wzięło udział 11 gospodarstw.

Celem konkursu skierowanego do właścicieli gospodarstw agroturystycznych z Dolnego Śląska jest promocja wiejskiej przedsiębiorczości oraz wskazanie wsi, jako atrakcyjnego miejsca życia i wypoczynku. Przedstawiamy trzy zwycięskie gospodarstwa.
 
I miejsce
Kowalowe Wzgórze,
Kamieniec w powiecie kłodzkim
właścicielka Katarzyna Czuba-Kowal

Gospodarstwo oferuje 23 miejsca noclegowe w pokojach i apartamentach, pobyt w gospodarstwie rolnym z produkcją roślinną i zwierzęcą (kury, kaczki, trzoda chlewna, bydło, ryby), a także kuchnię slow food.
Potrawy są przygotowywane z produktów z własnego gospodarstwa rolnego, jak jaja, nabiał, mięso, wędliny, smalec, pasztet, salceson, kaszanka, warzywa, owoce, karpie, pstrągi, dżemy, powidła czy kiszone ogórki.
 
Kowalowe Wzgórze organizuje warsztaty edukacyjne, np. dojenia krowy, mydlarskie i artystyczne, także dodatkowe atrakcje w postaci ogniska z pieczeniem kiełbasy, a zimą kuligi zakończone ogniskiem.
 
II miejsce
Siedem Łanów
Radków w powiecie kłodzkim
właściciel Tadeusz Harłukowicz

Gospodarstwo oferuje pobyt u podnóża Gór Stołowych, wyjątkowe widoki oraz pokoje i mieszkania wakacyjne z kuchnią i łazienkami. Właściciel zaprasza na warsztaty edukacyjne związane z produkcją roślinną i zwierzęcą w gospodarstwie rolnym, a także świeże mleko prosto od krowy.

III miejsce
Głowaczówka
Ruda Sułowska
w powiecie milickim
właścicielka Janina Głowacz

Gospodarstwo proponuje gościom pobyt w pokojach z mini galerią obrazów przedstawiających lokalną przyrodę. Specjalizuje się w daniach rybnych kuchni regionalnej, jak chociażby karp milicki. Turyści mogą wziąć udział w warsztatach wykonywania wyrobów z loomu i suszu oraz warsztatów fotograficznych. Loom (lum) jest naturalnym surowcem, wytworzonym z szarego papieru. Jest to materiał bardzo plastyczny, co sprawia, że formowanym figurom można nadać użytkowe kształty.
Można tu wypożyczyć sprzęt sportowy, czyli kajaki, rowery, gokarty napędzane siłą nóg, łyżworolki, hulajnogi i deskorolki, a także zrobić grilla  albo rozpalić ognisko.
Kuchnia, warsztaty, wycieczki

Każde z konkursowych gospodarstw posiada ciekawą ofertę i jest warte wyróżnienia. Jednak zgodnie z regulaminem konkursu zwycięzców mogło być tylko trzech.
Oferta nagrodzonych gospodarstw ma regionalny i wiejski charakter. Turysta może tu poznać potrawy regionalnej kuchni, przygotowane z produktów z własnego gospodarstwa rolnego lub ryb. Wnętrza gospodarstw to przytulnie urządzone pokoje z dostępem do kuchni i innych pomieszczeń, jak sala z kominkiem lub jadalnia.
 
Okolice obiektów to atrakcyjne tereny  turystyczne, gdzie nie brak miejsc do pieszych lub rowerowych wycieczek. Gospodarstwa stanowią doskonałą bazę wypadową. Właściciele przygotowali ofertę, dzięki której turysta może odpoczywać w ciszy i spokoju lub aktywnie spędzić czas, chociażby dzięki udziałowi w popularnych ostatnio warsztatach edukacyjnych.
 
Wręczenie nagród laureatom odbyło się 26 maja podczas XXXVIII Dni Otwartych Doradztwa Rolniczego w Świdnicy. Uczestnicy otrzymali dyplomy pamiątkowe oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Jelenia Plast Sp. o.o. z Jeleniej Góry.
Nagrody finansowe ufundował DODR z siedzibą we Wrocławiu. Wszystkim laureatom gratulujemy wygranej, a pozostałych uczestników zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Agnieszka Kowalczuk-Misek DODR