Uwaga Grypa ptaków na Dolnym Śląsku

Pod koniec roku – 27 grudnia pojawiło się pierwsze ognisko grypy ptaków na Dolnym Śląsku – w Prochowicach w powiecie legnickim. Tam choroba pojawiła się w hodowli indyków rzeźnych liczącej 32 989 sztuk. Kilka dni temu, 3 stycznia, choroba uderzyła w hodowlę kaczek reprodukcyjnych w Wiszni Małej w powiecie trzebnickim. 

W ostatnich latach trudno już mówić o sezonowości grypy ptaków. Z krótkimi przerwami pojawiają się ciągle nowe ogniska. Dopiero co 17 listopada Główny Lekarz Weterynarii poinformował o złożeniu do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) deklaracji o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu, a już 7 grudnia wybuchło nowe ogniska w województwie zachodniopomorskim i krajem wolnym od tej choroby być przestaliśmy. Ten atak grypy ptaków dotknął także nasze województwo. 

W związku z pojawieniem się choroby, wojewoda dolnośląski wydał rozporządzenia (nr 18 z 29 grudnia 2023 r. DZ. URZ. WOJ. 2023.7310 oraz nr 1 z 4 stycznia 2024 r.), dotyczące zwalczania grypy ptaków w pierwszym z nich na terenie powiatów: legnickiego, lubińskiego, średzkiego oraz wołowskiego, w drugim na terenie powiatów trzebnickiego i wrocławskiego oraz miasta Wrocław. Zostały wyznaczone obszary zapowietrzone i zagrożone (rysunek 1 i 2)

Rysunek 1. Obszar zapowietrzony (kolor żółty) i zagrożony (kolor czerwony) na terenie powiatów: legnickiego, lubińskiego, średzkiego oraz wołowskiego (Załącznik do rozporządzenia Nr 18 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 29 grudnia 2023 r.)

Rysunek 2. Obszar zapowietrzony (kolor żółty) i zagrożony (kolor czerwony) na terenie powiatów trzebnickiego i wrocławskiego oraz miasta Wrocław (Załącznik do rozporządzenia Nr 1 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 4 stycznia 2024 r.)
 

Na terenie zagrożonym i zapowietrzonym zgodnie z rozporządzeniami wojewody, poza obowiązkami wynikającym iż procedur zwalczania tej choroby, obowiązkowe jest:

  • utrzymywanie drobiu w zamknięciu,
  • karmienie i pojenie drobiu w zamknięciu lub miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa i tym samym zapobiega kontaktowi dzikiego ptactwa z pokarmem i wodą przeznaczoną dla drobiu.

Wszyscy hodowcy, nie tylko Ci z obszarów wyznaczonych jako zapowietrzone czy zagrożone, muszą pamiętać o zwiększonej bioasekuracji, bo to jedyny sposób na zmniejszenie ryzyka dostania się choroby do stad drobiu. 

Więcej na temat bioasekuracji na naszej stronie internetowej w zakładce Grypa ptaków

dr inż. Amelia Prorok, DODR, PZDR Trzebnica