Spotkanie robocze DODR i ARiMR dotyczące eWniosków

We wtorek 13 lutego odbyło się wspólne spotkanie robocze DODR i ARiMR dotyczące eWniosków. Jego częścią była prezentacja wersji demo generatora wniosków. Oprócz doradców i pracowników Agencji, wzięli w nim udział przedstawiciele rolniczych związków zawodowych.

Na spotkanie zostali zaproszeni Dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Mirosław Kulesza i jego zastępcy ‒ Wiesława Gawior, Paweł Kura i Zygmunt Skiba, a także Marian Wojciów, Bogusław Barnaś i Marian Dembiński z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Eugeniusz Chrzan z Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych we Wrocławiu oraz Zdzisław Mendak z Dolnośląskiego Zrzeszenia Spółdzielni Rolniczych.

Gości powitał Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Marek Tarnacki. Podkreślał, że komputery w Powiatowych Zespołach Doradztwa Rolniczego są przystosowane do obsługi aplikacji eWniosek, aby pomoc rolnikom przy wypełnianiu wniosków przebiegała bez zakłóceń.

‒ Uczymy się obsługi generatora, aby przebieg kampanii wnioskowej był jak najsprawniejszy. Jesteśmy przygotowani, ale wykonanie tego zadania bez współpracy doradców i pracowników Agencji nie byłoby możliwe.

Dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Mirosław Kulesza mówił o tym, że eWniosek  to jedno z najważniejszych działań w tym roku. ‒ Dlatego tak istotny jest udział w Ośrodka w kampanii, a także wsparcie rolniczych organizacji społeczno-związkowych.

Dzień wcześniej, 12 lutego ARiMR uruchomiła wersję demo aplikacji eWniosekPlus, która służy do zapoznania użytkowników z generatorem wniosków o przyznanie płatności w kampanii 2018.

Kierownik Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich Dolnośląskiego OR ARiMR Paweł Hawrylewicz przedstawił doradcom podstawowe założenia działania eWniosku Plus.

Zadaniem aplikacji jest generowanie działek rolnych na podstawie wyrysowanej geometrii poszczególnych upraw oraz płatności zaznaczonych dla danej uprawy. Podczas rysowania upraw aplikacja podpowie nam, jakie mamy opcje ‒ na przykład w przypadku wyrysowania powierzchni uprawy buraka cukrowego zapyta, czy rolnik chce wnioskować o płatność do powierzchni uprawy buraków cukrowych. Poinformuje także o konieczności dołączenia umowy i w przypadku potwierdzenia, zaznaczy takie wnioskowanie.

Zastępca kierownika Wydziału Wdrożeń Biura Wsparcia Inwestycyjnego Dolnośląskiego OR ARiMR  Jolanta Augiewicz przedstawiła najbliższe, planowane nabory wniosków inwestycyjnych w ramach PROW 2014-2020 ‒ od 19 lutego będzie to Modernizacja obszar d, w marcu Restrukturyzacja małych gospodarstw, w maju Premie dla młodych rolników, w czerwcu Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, w sierpniu natomiast Przetwórstwo i marketing produktów rolnych.

Po zakończeniu szkolenia doradcy dyskutowali o stanie przygotowań do kampanii wnioskowej, przedstawiali propozycje rozwiązywania problemów i wymieniali uwagi na temat działania aplikacji. W ramach przygotowania rolników do tegorocznej kampanii, pracownicy DODR przeprowadzą cykl szkoleń wyjaśniających zasady przyznawania płatności bezpośrednich, w tym zasady wypełniania wniosku o płatności w formie elektronicznej.

Doradcy rozmawiali także o tym, w jaki sposób Ośrodek przygotowuje się do złożenia wniosku na Wsparcie korzystania z usług doradczych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Celem tego działania jest poprawianie wyników gospodarczych wszystkich gospodarstw oraz ułatwianie ich restrukturyzacji i modernizacji, z myślą o zwiększeniu uczestnictwa w rynku, a także zróżnicowania produkcji rolnej.

Red.