Przywracanie potencjału, wnioski do 19 grudnia

Jeszcze tylko do 19 grudnia można składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie pomocy z działania Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

O pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którzy ponieśli w 2013 lub 2014 roku straty w wyniku działania zdarzeń losowych w postaci przymrozków wiosennych, ujemnych skutków przezimowania suszy, powodzi, deszczu nawalnego, obsunięcia się ziemi, lawiny, gradu czy pioruna.

Maksymalna kwota pomocy, jaką może otrzymać jedno gospodarstwo rolne w okresie realizacji PROW na lata 2007-2013, wynosi 300 tys. zł. Refundacji podlega do 90% kosztów kwalifikowalnych, poniesionych przez rolnika na inwestycje przywracające potencjał produkcyjny gospodarstwa.

Pomoc może być przyznana na operację obejmującą wyłącznie inwestycje związane z prowadzeniem działalności rolniczej, w tym m.in. budowę, przebudowę, remont budynków lub budowli służących do produkcji rolnej, zakup wyłącznie nowych maszyn lub urządzeń, wyposażenia do produkcji rolnej, odtwarzanie lub wyposażanie sadów lub plantacji wieloletnich czy zakup stada podstawowego zwierząt hodowlanych.

Warunkiem otrzymania pomocy jest powstanie strat spowodowanych przez wymienione klęski, w majątku trwałym oraz w produkcji rolnej. Szkody w majątku trwałym, czyli w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich albo stadach podstawowych zwierząt gospodarskich muszą być nie mniejsze niż 10 tys. zł, natomiast straty w produkcji rolnej, czyli uprawach rolnych, w stadzie obrotowym zwierząt lub rybach, muszą osiągnąć powyżej 30% wielkości średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie.

Oba te warunki muszą być spełnione łącznie w roku 2013 lub 2014. Wysokość szkód określa komisja ds. szacowania szkód powołana przez wojewodę. Podstawą do ubiegania się o wsparcie z tego działania są: protokół oszacowania strat w produkcji rolnej oraz protokół oszacowania strat w majątku trwałym.

Pomoc przysługuje według liczby punktów przyznanych poszczególnym operacjom na podstawie kryteriów wyboru, określonych w załączniku do stosownego rozporządzenia MRiRW. Najwyżej punktowane będą wnioski, w których wysokość szkód jest najwyższa, a wartość pomocy o którą ubiega się rolnik najniższa.

źródło: ARiMR

Ewa Karpińska DODR we Wrocławiu