Dolnośląski laureat konkursu Sposób na Sukces

Najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość na obszarach wiejskich zostały nagrodzone  w XXI edycji konkursu „Sposób na Sukces”, organizowanego przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Trzecie miejsce w kategorii rodzinnej zajęła rodzinna firma EkoJudeccy z Idzikowa w powiecie kłodzkim, na Dolnym Śląsku, produkująca suplement diety z liofilizowanej ekologicznej róży.

Spośród zgłoszonych przedsięwzięć Rada konkursowa wybrała 12 laureatów, a 5 podmiotom przyznała wyróżnienie. Przedsięwzięcie Andrzeja Judeckiego, zgłoszone w kategorii rodzinnej to „Produkcja i sprzedaż bioróży liofilizowanej jako suplementu diety z surowca – owoców róży fałdzistolistnej, pozyskanego z własnego gospodarstwa  rolnego, mające na celu poprawę konkurencyjności poprzez wzrost wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej”.

Ekojudeccy sp. z o. o. jest spółką utworzoną w celu produkcji i sprzedaży produktów z surowca – owoców róży fałdzistolistnej (Rosa rugosa), pozyskanego z rodzinnego Gospodarstwa  Rolnego Andrzej Judecki.

Historia rodzinnego gospodarstwa z różą pomarszczoną sięga 2010 roku, kiedy rolnicy kupili grunty rolne w Idzikowie, w Kotlinie Kłodzkiej. Rodzina Pana Andrzeja szukała do uprawy rośliny o właściwościach odżywczych i prozdrowotnych, która byłaby źródłem naturalnych składników – mikro- i makroelementów, witamin i antyoksydantów. Ostatecznie o wyborze zdecydowało spotkanie z inż. Ernestem Michalskim. To pasjonat i ekspert od róży fałdzistolistej, który od lat zajmuje się jej promowaniem. O tym, żeby posadzić właśnie tę odmianę  róży, przekonała ich informacja o dużej zawartości naturalnej witaminy C w jej owocach. I tak się to zaczęło.

Jesienią 2011 roku ruszyły pierwsze nasadzenia z dofinansowaniem z PROW. Do 2012 roku posadzili 160 tysięcy sadzonek na 40 hektarach.

Różane kapsułki

Uzyskany z plantacji ekologiczny i prozdrowotny surowiec – czyli owoce róży, był przez wiele lat oddawany do skupu. Po zbiorach w 2020 roku rolnicy podjęli decyzję, aby zacząć produkować lokalne, ekologiczne i prozdrowotne produkty z owoców róży. W tym celu została utworzona rodzinna firma Ekojudeccy Sp. z o. o., zarządzana przez Andrzeja Judeckiego z bratanicą Julią Judecką.

BioRóża Judecki to suplement diety. Jest wytwarzany z zliofilizowanych i zmielonych owoców róży fałdzistolistnej (Rosa rugosa), zamkniętych w kapsułkach, bez żadnych dodatków.

Powstaje z lokalnego surowca zbieranego tradycyjnymi metodami. Są to owoce odmiany róży fałdzistolistnej, hodowanej od kilkunastu lat przez Andrzeja Judeckiego, w Kotlinie Kłodzkiej, u stóp gór Masywu Śnieżnika, na wysokości 550 m n.p.m. Ekologiczna plantacja jest otoczona lasami i łąkami. Owoce róży są rwane i obierane ręcznie. Do dalszej produkcji są wybierane tylko te najlepsze, zdrowe i odpowiednio dojrzałe.

Surowiec jest następnie liofilizowany. To sposób na zachowanie naturalnych związków, występujących w świeżym surowcu, w odpowiednich proporcjach. Hodowana na plantacji odmiana róży fałdzistolistnej zawiera 850 mg witaminy C w 100 g świeżych owoców. Po ich przetworzeniu, w liofilizacie znajduje się 3 360 mg naturalnej witaminy C w 100 g produktu.

Spółka współpracuje z wyspecjalizowanym zakładem z województwa wielkopolskiego, który przetwarza dostarczony surowiec na gotowy produkt, łącznie z konfekcjonowaniem i etykietowaniem. Spółka ma natomiast magazyn wyrobów gotowych.

BioRóża Judecki została wprowadzana do obrotu na początku roku, ale już cieszy się dużym zainteresowaniem klientów. Firma ma stronę internetową, sklep internetowy i profil na Facebooku, co ułatwia zakup i uzyskanie informacji o produkcie.

W planach rodzinna firma ma poszerzenie asortymentu o inne rodzaje prozdrowotnych produktów z owoców róży (w tym oleju pozyskanego z pestek róży do użytku spożywczego i kosmetycznego oraz soków i przetworów).