Gospodarstwo demonstarcyjne Janusz Dziekan

Gospodarstwo demonstarcyjne Janusz Dziekan

DANE UŻYTKOWNIKA GOSPODARSTWA ROLNEGO

  • Imię i nazwisko: Janusz Dziekan

DANE ADRESOWE SIEDZIBY GOSPODARSTWA ROLNEGO

  • Nazwa gospodarstwa/jednostki: Gospodarstwo Sadownicze Janusz Dziekan
  • Województwo: Dolnośląskie
  • Powiat: Milicki
  • Gmina: Krośnice
  • Miejscowość: Wierzchowice
  • Adres e-mail użytkownika: dziekan@hot.pl  

INFORMACJE OGÓLNE O GOSPODARSTWIE ROLNYM
(Charakterystyka gospodarstwa z uwzględnieniem ilości ha, skali produkcji, sprzedaży i wyposażenia gospodarstwa, zdjęcia gospodarstwa)

Gospodarstwo sadownicze Janusza Dziekana zajmuje się produkcja owoców ich magazynowaniem, przetwarzaniem oraz sprzedażą . Jest to gospodarstwo rodzinne prowadzone przez pana Janusza wraz z żoną oraz już dorosłymi dziećmi.
Od kilku lat zajmuje się produkcją soków  naturalnych. Owoce do produkcji pochodzą wyłączne z własnego gospodarstwa. Od 1996 roku posiadają certyfikat Integrowanej Produkcji.  Integrowana Produkcja ma na względzie ochronę otaczającego środowiska oraz krajobrazu rolniczego. Dba o bezpieczeństwo oraz zdrowie zarówno konsumentów jak i producentów. Działania te mają na celu uzyskanie produktu o najwyższej jakości  biologicznej i odżywczej ale bezpiecznego dla zdrowia człowieka.

Głównym produktem sprzedawanym przez gospodarstwo są owoce oraz soki. Soki dostępne są w następujących smakach: jabłko, jabłko – wiśnia, jabłko – czarna porzeczka, jabłko – aronia oraz gruszka. Obecnie gospodarstwo podjęło się dużej inwestycji mającej na celu rozbudowę procesu przetwórczego oraz magazynowania owoców.  Powierzchnia gospodarstwa zajmuje 69 ha  z czego największy areał zajmują jabłonie 18,5 ha   (Jonagored, Golden Delicious, Gala, Idared, Elstar, Ligol, Szampion ), wiśnie 5 ha, grusze 4 ha, czarna porzeczka 9 ha, czerwona porzeczka 2 ha.

Soki tłoczone są na zimno a prosta technologia pasteryzacji pozwala zachować oryginalny smak aromat i kolor. Natomiast widoczną pozostałością drobnych cząstek miąższu w sokach jest mętność oraz osad co świadczy o ich dużych walorach smakowych oraz odżywczych. Produkowane są bez dodatku wody, cukrów oraz konserwantów.  Gospodarstwo zdobyło tytuł Mistrza Wojewódzkiego w konkursie AGROLIGA 2011 w kategorii Rolnicy. W 2012 gospodarstwo skorzystało z dofinansowania na zakup sprzętu rolniczego z działania modernizacja gospodarstw rolnych. Gospodarstwo posiada niezbędny sprzęt do produkcji sadowniczej.