Niższe dopłaty jeszcze w tym roku

 

Komisja Europejska proponuje zmniejszenie tegorocznych dopłat dla gospodarstw otrzymujących powyżej 2000 euro (powyżej około 8450 zł) o 2,45%. zamiast wcześniej zaproponowanych 4%. Wynika to z nowelizacji budżetu na przyszły rok i konieczności zmniejszenia kwoty przeznaczonej na bezpośrednie dopłaty rolne z 1,47 mld euro do ok. 903 mln euro.
Załącznik do projektu budżetu na 2014 r. zaktualizował szacunki wydatków na rolnictwo i pozwala Komisji Europejskiej na złożenie Radzie UE propozycji, by przyjąć stopę dyscypliny finansowej przewidzianej w tegorocznych dopłatach bezpośrednich na poziomie 2,45%. zamiast 4%, o których zdecydowano wcześniej ‒ czytamy w informacji Komisji Europejskiej z 23 października.

‒ Ta propozycja będzie przedstawiona Radzie UE (rządy) z założeniem osiągnięcia porozumienia przed 1 grudnia. Jeśli kraje członkowskie nie będą w stanie przyjąć tej propozycji, zostanie zastosowana stopa (redukcji) na poziomie 4% – ostrzega Komisja Europejska.
Redukcja ma objąć dopłaty finansowane ze środków unijnych (podstawowa JPO, cukrowa, do pomidorów, do owoców miękkich, do roślin strączkowych oraz do krów i owiec), o które rolnicy złożyli wnioski od 15 marca do 15 maja tego roku i które będą wypłacane w Polsce od 2 grudnia. Redukcja nie dotyczy trzech najświeższych członków Unii ‒ Rumunii, Bułgarii i Chorwacji.

Komisja Europejska ustala korektę w ramach ustanowionego w 2003 roku mechanizmu dyscypliny finansowej, który ma w razie potrzeby utrzymywać w ryzach wydatki na dopłaty rolne. To pierwszy raz, kiedy Komisja uruchamia ten mechanizm.
Wstępne szacunki pokazują, że na Dolnym Śląsku rolnicy posiadający gospodarstwa o powierzchni powyżej 10 hektarów zostaną objęci zapowiedzianą redukcją dopłat. W niektórych przypadkach, kiedy rolnik dostaje kilka rodzajów unijnych dopłat, np. oprócz podstawo

Szacunki dokonane na podstawie zaproponowanych za ten rok stawek dopłat unijnych wskazują, że redukcja obejmie na Dolnym Śląsku (w różnym zakresie) gospodarstwa o powierzchni powyżej 9 hektarów. Redukcja dopłat na Dolnym Śląsku może dotyczyć w różnym zakresie około 30% rolników, którzy złożyli wnioski w 2013 roku. Istnieje także duże prawdopodobieństwo, że w tym roku dopłaty bezpośrednie będą wypłacane w ratach. Od 2 grudnia ‒ dopłaty finansowane ze środków unijnych, a od 1 stycznia 2014 roku dopłaty uzupełniające, finansowane ze środków krajowych np. dopłaty do zbóż, kukurydzy, rzepaku tzw. UPO.


PAP, Agrobiznes z 24.10.13 r. oraz szacunki własne
Regina Hołda DODR we Wrocławiu