Wizyta Studyjna po Kotlinie Jeleniogórskiej

Wizyta studyjna po  Kotlinie Jeleniogórskiej

 „Promowanie ekologicznej produkcji i przetwórstwa na Dolnym Ślasku”

06-07.09.2013 Jelenia Góra

projekt „Transgraniczne Forum Ochrony Środowiska w Rolnictwie (AG-Forum)”

 

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu zorganizował w dniach 06-07 września 2013 r. wizytę studyjną po Kotlinie Jeleniogórskiej poświęconą tematyce przetwórstwa i produkcji ekologicznej.

Podczas wizyty uczestnicy mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem gospodarstw ekologicznych otwartych na współpracę polsko-niemiecką.

Wizytę rozpoczęto od gościnnego gospodarstwa państwa Agaty i Rolanda Ruschil, w Kowalowych Skałach gdzie hodowana jest owca wrzosówka, z której pozyskiwane jest mięso, skóry oraz wełna wykorzystywana następnie do produkcji filcu podczas np. warsztatów prowadzonych dla dzieci i młodzieży. Gościnny dom zaprasza również na pobyty agroturystycznego w klimatycznym wnętrzu, wśród ciszy, zielonych łąki i malowniczych gór. Kolejnym gospodarstwem odwiedzonym przez uczestników było Ekologiczne Gospodarstwo Towarowe oraz Stadnina Koni „Agropol” pana Stanisława Chomy w Rybnicy. W dużym gospodarstwie oprócz hodowli koni prowadzona jest produkcja roślinna, uprawiane są między innymi różne gatunki zbóż. Program wyjazdu studyjnego obejmował również wizytę w tak ciekawym miejscu, jak Zagroda Ekologiczna „Kozia Łąka”. Jej właściciele zajmują się hodowlą kóz oraz produkcją sera, który uczestnicy mieli okazję osobiście degustować. Ostatnim gospodarstwem na trasie wyjazdu było Gospodarstwo Agroturystyczne „Szałas Muflon” w Komarnie specjalizujące się w hodowli ryb i koni.

Dzień drugi przeznaczony został na udział w XXVI Kiermaszu Ekologicznym, zorganizowanym w Jeleniej Górze przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Podczas kiermaszu uczestnicy zapoznali się z prezentowanymi gospodarstwami ekologicznymi i agroturystycznymi, obejrzeli wystawy prac artystów oraz twórców ludowych, podziwiali rośliny ozdobne, kompozycje kwiatowe oraz wyroby z naturalnych surowców, degustowali przysmaki ekologiczne. Podczas kiermaszu rozstrzygnięto wiele konkursów z zakresu ekologii.

Wyjazd studyjny był bardzo udany, umożliwił zainteresowanym osobom aktywne zdobycie praktycznej wiedzy z zakresu produkcji i przetwórstwa ekologicznego oraz pozwolił na nawiązanie osobistych kontaktów pomiędzy rolnikami, doradcami rolniczymi i przedstawicielami instytucji związanych z rolnictwem z dwóch stron granicy.


Wizyta studyjna po Kotlinie Jeleniogórskiej to kolejne działanie zaplanowane w ramach projektu „Transgraniczne Forum Ochrony Środowiska w Rolnictwie (AG-Forum)” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007-2013.

Kierownik projektu   

Barbara Borysewicz