W niedzielne południe 31 maja, teren DODR we Wrocławiu opanowały dzieci. Na zorganizowany już po raz czwarty Ekologiczny Dzień Dziecka – Żyjemy w zgodzie z naturą przyjechała młodzież z dwudziestu dolnośląskich Klubów Edukacyjnych 4H z opiekunami. Licznie przybyli też mieszkańcy Wrocławia z dziećmi.
Goście Dnia Dziecka wzięli udział w animacji Bajkowe obrazy, połączonej z malowaniem farbami na płótnie o powierzchni 2 x 2 m i warsztatach plastycznych Ekologiczne kwiaty. Uczyli się chodzić na szczudłach jeździć konno, jak zrobić mydło z naturalnych składników, czy grać na bębnach i innych instrumentach perkusyjnych, poznawali także tajniki ubioru i walki wręcz średniowiecznych rycerzy. Można było przymierzyć sukienkę z kapusty i poskakać na trampolinie.
Dla odwiedzających przygotowano poczęstunek na bazie produktów regionalnych wytwarzanych przez regionalnych producentów, którzy łączą smaki i pokolenia używając tradycyjnych składników według starych receptur.
W punkcie informacyjno –degustacyjnym tuż przy wejściu na plac można było próbować produktów nagrodzonych w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów praz produkty regionalne i tradycyjne z Dolnego Śląska. Podawano chleb żytni na zakwasie z Młyna w Jordanowie Śląskim, Zenona Feszczuka - dwukrotnie wyróżniony na konkursie Nasze kulinarne dziedzictwo i nagrodzony Perłą 2011 podczas Międzynarodowych Targów Polagra-Food w Poznaniu. Było masło tradycyjne z Międzyborza – produkowane przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Międzyborzu, nagrodzone złotym medalem w kategorii Skarby Natury podczas Targów Produktów Regionalnych w Warszawie. Nie zabrakło serów ślubowskich z Farmerskiej Przetwórni Serów Ślubowskich Igora Pietrzyka, kiełbasy golędzinowskiej produkowanych przez firmę Piotra Czajkowskiego ‒ Wyrób Wędlin Naturalnych Zakład „Pod Bukami”, szparagów i przetworów marynowanych firmy Asperfield z Tyńca Małego, miodu z bakaliami ze Spiżarni Miodowej Ewy Migockiej oraz pszenno-żytnich pierników z Oleśnicy Danuty i Marka Komuszynów, a do picia tłoczonego na zimno soku z jabłek z Maciejowego Sadu.
Goście imprezy zapoznawali się z ofertą gospodarstw należących do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych i wziąć udział w warsztatach zorganizowanych przez Agatę Kowal-Rushil z Kowalowych Skał, Martę i Macieja Zawieruchów z Ziołowej Zagrody Edukacyjnej. państwa, pani Ewę Wiśniowską gospodarstwa Kruszyna i Leszka Zasadę z Ranczo Nasza Szkapa. Zajęcia edukacyjne w gospodarstwach rolnych dają możliwość rozszerzenia programów nauczania w szkołach, a przede wszystkim promują obszary wiejskie i są szansą na rozwój rodzin rolniczych.
Jak co roku swoją ofertę edukacyjną przygotował Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu – Nadleśnictwo Żmigród, Agencja Rynku Rolnego, Fundacja Ekologiczna Zielona Akcja. Animacje i zabawy dla dzieci prowadziła Fika. Dla dzieci były również dmuchańce i zaczarowany autobus.
Wydarzeniu towarzyszyły występy artystyczne Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego Długołęka, który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Długołęce. W zespole tańczą dzieci w wieku od 6 do 16 lat, które zaprezentowały Poloneza, dolnośląski taniec Jedliniok, Polkę rzeszowską i tańce górnośląskie. Grupa młodsza tańczyła w strojach dolnośląskich, grupa starsza w strojach dolnośląskich i górnośląskich.
Podczas Dnia Dziecka aktorzy animatorzy z fundacji Choreia zaproponowali dzieciom udział w animacji teatralnej na podstawie wiersza Juliana Tuwima Lokomotywa. Furorę robiły przedszkolaki z przedszkola Mokronosek z Mokronosu Górnego, które przygotowały pokaz mody w ubraniach zrobionych z różnego rodzaju opakowań.
Na scenie występowały także Kluby Edukacyjne 4H, w ramach wojewódzkiego konkursu na Najciekawszą prezentację o tematyce ekologicznej „Zmieniam świat na EKO”.
W ramach programu upowszechniania znajomości przepisów ustawy o ochronie zwierząt wśród rolników przeprowadzono również konkurs dla dzieci pt. Zwierzaki pod ochroną.
Po posumowaniu konkursów dla Klubów Edukacyjnych 4 H nastąpiło na scenie uroczyste wręczenie nagród i upominków. Nagrody i upominki wręczali Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Ewa Mańkowska i Dyrektor DODR we Wrocławiu Ryszard Czerwiński.
Impreza została zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego - Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Wydział Obszarów Wiejskich i Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.
Urszula Bartoszewicz DODR we Wrocławiu
„Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 i budżetu państwa. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi