Zieleń w mieszkaniu

W każdym prawie mieszkaniu - w mieście czy na wsi - znajdują się rośliny ozdobne. Dla większości osób są one elementem upiększającym mieszkanie. Bez zieleni nawet najpiękniej urządzony pokój będzie wydawał się pusty i nieprzytulny, najskromniejszy natomiast, ozdobiony roślinnością, stanie się przytulny i weselszy. Należy tylko uważać by nie przesadzić z ich doborem i ilością, bo wtedy staną się zawadą i sprawią kłopot. Wnoszą również w nasze nerwowe życie atmosferę odprężenia, spokoju i piękna. Ważne jest dokonanie właściwego wyboru, uwzględniając wartości dekoracyjne oraz odpowiednie dla nich warunki. Należy uwzględnić wymagania w stosunku do światła, wilgotności powietrza w mieszkaniu, rozmiarów i charakteru mieszkania. Wszelkie prace związane z uprawą i pielęgnacją roślin uspokajają nerwy, odwracając myśli od trosk. Ponadto rośliny przyczyniają się do oczyszczenia powietrza: rozkładają dwutlenek węgla, zatrzymując węgiel na budowę tkanek, a do otoczenia oddając tlen niezbędny do życia człowieka. Rośliny w mieszkaniach umieszcza się w różnych miejscach: na ścianach parapetach okiennych czy meblach. Umieszczone na ścianach sprawiają wrażenie powiększenia wnętrza mieszkalnego. Najczęściej spotykanym miejscem ustawienia roślin ozdobnych we wnętrzach mieszkalnych są parapety okienne. Aby odpowiednio wyeksponować je w mieszkaniu i zapewnić im odpowiednie warunki, należy zwrócić uwagę na pojemniki, w których rosną. Najkorzystniejsze dla roślin są wszelkiego rodzaju doniczki i pojemniki ceramiczne o dowolnych kształtach. Bardzo estetycznie wyglądają rośliny, wstawione razem z doniczkami do wiklinowych koszyków, mogą być również zgrupowane po kilka i ustawione w różnych miejscach pokoju. Naturalny kolor wikliny bardzo ładnie harmonizuje z zielenią roślin. Badania wykazują, że rośliny znajdujące się w pobliżu człowieka reagują na jego emocje. „Cieszą się”, gdy jest on wesoły, boją się, gdy człowiek jest wściekły i zbliża się w złych zamiarach, aby urwać im liść czy ułamać gałązkę. Lubią natomiast, gdy pielęgnujemy je z sercem, wtedy pięknie rosną i kwitną. Dlatego należy o nich jak najwięcej wiedzieć, znać ich wymagania i potrzeby w stosunku do światła, wody, temperatury, powietrza i pożywienia.

Pielęgnacja roślin

Światło
Jest niezbędne dla wszystkich roślin. Różne gatunki mają swoje wymagania co do światła. Niektóre wolą do rozwoju więcej światła inne mniej, a jeszcze inne najlepiej rosną w miejscach cienistych. Zależy to od środowiska naturalnego z jakiego roślina pochodzi oraz od budowy. Pochodzące z kraju o gorącym klimacie, mają zwykle liście twarde, skórzaste lub grube. W mieszkaniu takie rośliny dobrze się czują w miejscach nasłonecznionych. Do nich należą: palmy, draceny, cytryny, papirusy (cibora), choje, oleandry, kaktusy, agawy, aloesy, grubsze i wilczomlecze. Rośliny o delikatnych liściach nie mogą stać w pełnym słońcu. Z kolei w miejscach zacienionych dobrze rośnie paproć, begonia, bluszcz, filodendron, sansewiera, araukaria, cissus, trzykrotka, asparagus, fiołek afrykański.

Woda
Podobnie jak światło, ważnym czynnikiem dla rozwoju roślin jest woda. Nadmiar lub niedobór wody nie jest korzystny. Jeżeli jest za dużo wody, korzenie duszą się i gniją. Liście żółkną a następnie opadają. Można jeszcze próbować ratować ją przesadzając do innej doniczki ze świeżą ziemią. Brak wody natomiast powoduje zahamowanie czynności życiowych a w rezultacie zamieranie. Chyba, że jest to wskazane dla niektórych roślin, które muszą przejść okres spoczynku. Zapotrzebowanie na wodę zmienia się w zależności od wieku rośliny, pory roku, pogody, temperatury pomieszczenia, intensywności światła. Dlatego należy to uwzględnić w pielęgnacji roślin. Młode rośliny, szybko rosną i potrzebują więcej wody niż stare, które wolniej się rozwijają. Również w okresie wiosny i lata zapotrzebowania na wodę jest znacznie większe niż w czasie jesienno – zimowym. W pomieszczeniach chłodnych podlewamy bardzo skąpo, a w pokojach dobrze ogrzewanych – znacznie więcej. W mieszkaniach ogrzewanych centralnie powietrze staje się nadmiernie suche. Niektóre rośliny są na to szczególnie wrażliwe, np. paprocie, asparagusy i palmy. Wtedy koniecznie należy powietrze nawilżać oraz rośliny zraszać i myć. Liście pokryte kurzem nie oddychają, nie dopuszczają do wymiany powietrza. Należy pamiętać, że do podlewania używa się wody przestałej, nie może to być woda nalana prosto z kranu. Podlewa się w godzinach rannych lub przedpołudniowych, raczej rzadziej i obficie niż często i małymi porcjami. Bardzo ważne jest regularne podlewanie, przez co nie dopuszcza się przesychania bryły korzeniowej.

Ziemia
Z ziemi rośliny czerpią wodę i składniki pokarmowe. Dlatego powinna ona mieć odpowiednią strukturę. Rośliny o dużej masie liści lepiej rozwijają się w ziemi próchnicznej, z kolei rośliny z suchych piaszczystych terenów, np. kaktusy czy inne sukulenty mogą mieć ziemię mniej pożywną.

Składniki pokarmowe
Rośliny, które długo nie były zasilane, wykorzystały składniki pokarmowe, wtedy zaczyna ich brakować w podłożu. Dlatego należy je regularnie zasilać. Najlepiej rozpocząć wiosną, wtedy nasilają się funkcje życiowe i wzrastają ich wymagania pokarmowe, nie wcześniej jednak niż miesiąc po posadzeniu roślin a kończąc zasilanie we wrześniu. W okresie zimowym nawożenie nie jest wskazane, chociaż rośliny kwitnące zimą zasila się również zimą. Najłatwiej jest stosować gotowe mieszanki, które można kupić w sklepie. 

Elżbieta Maśko
DODR we Wrocławiu