Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Aktualności, Zapowiedzi

Polska wolna od grypy ptaków
Zmodyfikowano: 04.10.2021

Grypa ptaków w sezonie 2020/21 w Polsce zebrała największe żniwo w historii wśród drobiu i ptaków utrzymywanych w niewoli. Od listopada 2020 do sierpnia 2021 wystąpiło 339 ognisk tej choroby, w których utrzymywane było ponad 14 milionów ptaków. 25 września Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się o uchylenie nałożonych restrykcji w handlu drobiem, mięsem drobiowym i produktami z mięsa drobiowego przez wszystkie państwa, które je nałożyły w związku z występowaniem grypy ptaków w naszym kraju.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia tej choroby (ubój, utylizacja dezynfekcja ptaków w ognisku oraz przyległych hodowlach drobiu). Zwykle wraz z ociepleniem grypa paków ustępowała, ale w tym sezonie była obecna wyjątkowo długo. Ostatnie ognisko odnotowano 9 sierpnia, a czynności związane z likwidacją choroby trwały do 27 sierpnia.

Wymagany przepisami Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE (art. 10.4.6) okres 28 dni od zakończenia dezynfekcji (stamping-out policy) upłynął 25 września. Umożliwiło to złożenie przez Głównego Lekarza Weterynarii deklaracji do OIE o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków z dniem 25 września 2021 r.
Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się o uchylenie nałożonych restrykcji w handlu drobiem, mięsem drobiowym i produktami z mięsa drobiowego przez wszystkie państwa, które je nałożyły w związku z występowaniem grypy ptaków w naszym kraju.

Na ten moment czekali drobiarze. Zniesienie restrykcji daje nadzieję na powrót na rynki pozaunijne. Niestety jesień to czas migracji dzikich ptaków i ryzyko przyniesienia przez nie tej choroby do naszego kraju. Grypa ptaków jest już obecna u naszych sąsiadów. 29 września potwierdzone zostało ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1 na terytorium Czech.

W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w polskich hodowlach przypominamy o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji. Więcej na ten temat na naszej stronie internetowej w zakładce Zjadliwa grypa ptaków

dr inż. Amelia Prorok, PZDR Trzebnica