Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Reklama

Aktualności, Zapowiedzi

Wysyp ognisk ASF
Zmodyfikowano: 20.07.2021

Pierwsza połowa lipca przyniosła wysyp ognisk ASF w małych i dużych gospodarstwach hodujących świnie w różnych regionach kraju. Rozprzestrzenianiu wirusa sprzyja czas żniw – wraz z częstymi wyjazdami w pole łatwiej zawlec wirusa z pola, na którym bytowały chore dziki, do gospodarstwa. Wirus trafia do gospodarstw na kołach maszyn rolniczych czy na odzieży osób uczestniczących w żniwach.

W 2021 roku stwierdzono już 1830 przypadki ASF na dzikach oraz aż 24 ogniska u świń w różnych regionach kraju. ASF u trzody chlewnej stwierdzono w 10 województwach – łódzkim, lubuskim, warmińsko-mazurskim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, lubelskim, podlaskim, wielkopolskim, a także dolnośląskim. Pierwsze ognisko na terenie Dolnego Śląska (18. w kraju w 2021 roku) stwierdzono 9 lipca w gospodarstwie znajdującym się w Cieszkowicach w gminie Wąsosz w powiecie górowskim, w którym utrzymywano 28 świń (3 lochy, 7 prosiąt, 6 tuczników, 12 warchlaków). Dzień później, 10 lipca zostało potwierdzone drugie ognisko w województwie dolnośląskim. Tym razem wirus zaatakował świnie w Chodlewie w gminie Żmigród, w powiecie trzebnickim. W chlewni tej utrzymywano 77 świń (17 loch, 28 prosiąt, 31 warchlaków, 1 knur). W gospodarstwach w których stwierdzono ASF zostały wprowadzone wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z przepisami UE oraz rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

W związku z dużym nasileniem występowania przypadków i ognisk ASF na terenie kraju hodowcy świń muszą jeszcze bardziej rygorystycznie przestrzegać zasad bioasekuracji, pomimo nasilonych prac polowych w okresie żniw i zasiewu ozimin. Więcej o ASF i zasadach bioasekuracji można przeczytać na naszej stronie internetowej http://www.dodr.pl/zapowiedzi,706-przestrzeganie-zasad-bioasekuracji-asf

dr inż. Amelia Prorok DODR, PZDR Trzebnica