Nasz miesięcznik

Wydawnictwa do pobrania

Katalog agroturystyczny

 

Zagrody Edukacyjne

 

 

Reklama

Aktualności, Zapowiedzi

Dzień Pola w ZDOO w Tarnowie - relacja
Zmodyfikowano: 28.06.2021

Około 25 rolników i doradców wzięło udział w Dniu Pola, zorganizowanym 18 czerwca przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian w Tarnowie. Spotkanie odbywało się pod hasłem „Zaufaj odmianom LOZ. Uprawa roślin bobowatych”.

Dzień Pola to okazja do zaprezentowania poletek doświadczalnych z uprawami grochu siewnego, łubinu wąskolistnego i białego, bobiku i soi oraz rzepaku i pszenicy, odmian zalecanych do uprawy w regionie oraz przedstawienia ich technologii uprawy. Gości powitał kierownik ZDOO w TArnowei Jacek Tracz.

W Tarnowie, w ramach badań PDO posiano w tym roku 20  odmian grochu siewnego, 19 odmian łubinu wąskolistnego, 3 odmiany łubinu białego, 10 odmian bobiku i 10 odmian soi. Oprócz roślin bobowatych, na poletkach doświadczalnych prowadzone są badania 56 odmian rzepaku i 53 odmiany pszenicy ozimej.

W tym roku na Listę Odmian Zalecanych dla Dolnego Śląska zostały wpisane trzy odmiany grochu siewnego – Tarchalska, Mandaryn i Spot, dwie odmiany bobiku – Apollo i Capri, pięć odmian soi –wczesna Addesa, późne Acardia i Albiensis oraz bardzo późne Tertia i Bettina.

Marta Tichanów DODR