Wyjazd studyjny - Naturalna produkcja żywności w gospodarstwie rolnym

Grupa 25 dolnośląskich rolników i producentów rolnych oraz mieszkańców obszarów wiejskich zainteresowanych współpracą, wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań, a także podejmowaniem i rozwojem przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, uczestniczyła w dniach 15-17 września w wyjeździe studyjnym do gospodarstw na terenie województwa łódzkiego.

Tematyka wyjazdu w ramach Zespołu Tematycznego związanego z Dolnośląskim Targiem Rolnym to naturalna produkcja żywności w gospodarstwie rolnym. Uczestnicy odwiedzili cztery gospodarstwa, zajmujące się przetwórstwem w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego oraz działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej.

Winnica Witaj Słońce

Pierwsze gospodarstwo to winnica Witaj Słońce założona wiosną 2018 roku. Plantacja położona w miejscowości Mnich Probostwo ma powierzchnię 2 ha, na których rośnie 10 173 krzewów winorośli. Gospodarzy bywający często we Włoszech zainspirowały tamtejsze winnice, styl życia ludzi i wino, bo właśnie od wina się zaczęło.

Sylwia i Arkadiusz Prośniewscy organizują warsztaty, oprowadzają po winnicy, goście mogą także skorzystać z noclegu. 

Winnica już w pierwszym roku została nagrodzona dwoma odznaczeniami na Festiwalu Win Polskich. Wina Euphoria White i Euphoria Blanc zdobyły srebrne medale na Międzynarodowych Targach Poznańskich w konkursie WINOPL.

Wina są wytwarzane zgodnie z zasadami produkcji ekologicznej.

Żółty Parasol

Kolejne miejsce odwiedzone przez uczestników wyjazdu, to rodzinne gospodarstwo rolne w Ruszkowie Pierwszym, zajmujące się biologiczną uprawą borówki amerykańskiej i żurawiny wielkoowocowej. Właściciele prowadzą sprzedaż w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. Oferują przetwory, soki, herbatki oraz sezonowo ‒ świeże owoce. Przetwarzają też niewielką ilość nietypowych owoców, takich jak rokitnik, oliwnik, dereń, pigwowiec japoński i czarny bez. Wszystkie te produkty przerabiają tak, aby zachowały jak najwięcej wartości odżywczych. Produkty są dostępne przez cały rok w sklepiku przy gospodarstwie.

Produkty z zagrody

Trzecie miejsce to rodzinne gospodarstwo ekologiczne znajdujące się na obrzeżach Łodzi, w którym zwierzęta są traktowane z szacunkiem, zgodnie zasadami dobrostanu. W sprzedaży są tu sery podpuszczkowe i wędzone z mleka koziego i krowiego ‒ naturalne i z dodatkami, ser typu ricotta i sery twarogowe, jaja od szczęśliwych, kur, kozie i krowie mleko, a także ręcznie wyrabiane jogurty i miód.
 
Każdego dnia właściciele dokładają starań aby to, co oddają w ręce klientów, powstawało w jak najbardziej naturalny sposób. W gospodarstwie słychać gdakanie i gęganie zagrodowego ptactwa, szczekanie psów i pobekiwanie kóz. W sezonie letnim właściciele oferują młodszym gościom przejażdżki na kucyku.

Gospodarstwo Pasieczne Michał Ceroń

Ostatnie miejsce, które obejrzeli uczestnicy wyjazdu to gospodarstwo pszczelarskie w Janowie. Prowadzi je wspólnie kolejne pokolenie pszczelarzy. Ojciec, syn i synowa. Gospodarstwo posiada nowoczesne zaplecze produkcyjne, składające się z pomieszczeń służących do rozlewu, etykietowania i magazynowania miodu. 

Miody z pasieki Państwa Ceroniów są sprzedawane na targach ze zdrową żywnością oraz przez internet.

Ważnym punktem wyjazdu studyjnego był udział w Targach Naturalnej Żywności Natura FOOD & beECO 2022, prezentujących potencjał i zapotrzebowanie konsumentów na żywność naturalną, certyfikowaną, regionalną i tradycyjną, wytwarzaną w polskich gospodarstwach rolnych czy niewielkich zakładach przetwórczych. Produkcja naturalnej żywności to szansa na rozwój i pozyskanie dodatkowych źródeł dochodu, szczególnie dla niedużych gospodarstw lub tych, położonych na terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Targi dały szansę uczestnikom na poznanie metod budowania wizerunku, sposobów prezentowania oferty, a także wymiany doświadczeń. Są oneskutecznym sposobem promocji produktów regionalnych. Ich zaletą jest bezpośredni kontakt z odbiorcą i konsumentem (czyli potencjalnymi klientami). Umożliwia to doskonalenie strategii promocji i rozwoju gospodarstw produkujących naturalną żywność. 

Operacja realizowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ‒ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).


Katarzyna Cymbała, DODR